Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, koronavirüs salgını ile ilgili ülkedeki son durumu ele aldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Venko Filipçe, önlemlere uyulması halinde tam zamanlı bir karantina olmayacağını belirtti.

Filipçe, “Önlemlere uyulursa tam zamanlı karantinaya ihtiyaç olmayacağını düşünüyorum. Ancak diğer ülkelerde gördüğümüz deneyimlerden dolayı bir plan hazırlıyoruz. İsrail, Fransa, Büyük Birtanya gibi örneklerden dolayı hazırlığımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karantina söz konusu olsa bile bunun ilk önce yerel çapta olacağını belirten Filipçe, “Umarım ülke genelinde tam karantina veya kısıtlamalara gideceğimiz bir duruma girmeyeceğiz.” dedi.

Epidemiyolojik tablonun iyi olmaması halinde bazı kısıtlayıcı önlemlerin geri gelebileceğini kaydeden Filipçe, “Sonbahar ek bir risk ve yeni bir dalgaya sahip olacağımızdan hiç şüphemiz yok. Amaç, hareket kısıtlamalarından veya ekonomiyi ve işi tamamen boğacak önlemlerden kaçınmaktır. İçtenlikle gerek olmayacağını umuyoruz ve önlemlere saygı duyulursa gerek kalmayacak. Ama durum kaçınılmaz olursa bunu yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüsün yayılmasının ana nedeninin kurallara uyulmaması olduğunu vurgulayan Filipçe, kış mevsiminin yaklaştığını ve risk döneminin ciddi şekilde geldiği uyarısında bulundu.

Önümüzdeki dönemde önlemlerin uygulanmasına yönelik kontrolleri güçlendireceklerinin altını çizen Venko Filipçe, “Önümüzdeki günlerde olası yeni önlemler hakkında bilgi vereceğiz. Önlemler arasında açık alanda maske takılması, hizmet sektöründe kısıtlı masa ve müşteri sayıları, toplu taşıma araçlarında sınırlı ulaşım gibi önlemler bulunuyor.” dedi.

Önceki Haber

K. Makedonya’da iyileşenlerin sayısı 14 bini geçti

Sonraki Haber

NASA 2024’te Ay’a iki astronot göndermeyi planlıyor