Kuzey Makedonya’da son günlerde artan koronavirüs vakalarından sonra Sağlık Bakanı Venko Filipçe bugün basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, basın toplantısında yaptığı açıklamada hükümete yeni tedbirler teklif edeceklerini söyledi.

Filipçe bu teklifler arasında, maske takmanın her yerde zorunlu olması olduğunu belirtti. Bu tekliften 6 yaş altı çocuklar, spor esnasında ve aynı ailenin arabayla seyahati muaf tutulacak. Her yerde zorunlu maske takmanın yanı sıra kamusal alanlarda ve evlerde 22:00’dan sonra kalabalıkların toplanması da yasaklanacak.

Filipçe, “Salgınla ilgili durumun küresel, Avrupa ve bölgesel yeni düzeyde analizinden, sonbahar dalgasıyla karşı karşıya olduğumuz ve kendimizi korumak için harekete geçmemiz gerektiği açıktır. Salgın kararlı olmasına rağmen yenilebilir ve bunun için tepki vermek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan analizler sonucu yeni tedbirler teklif etmeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Filipçe, vakaların en çok aile toplantılarından kaynaklandığını belirterek bir evde aynı ailenin dışında en fazla 4 yabancı olabileceğini söyledi.

22:00’dan sonra parklar, benzin istasyonları gibi açık alanlarda 4 kişiden fazla kişinin bir araya gelmemesi de yeni tedbirler arasında yer alıyor.

Önceki Haber

K. Makedonya’da günlük vaka sayılarında rekor üstüne rekor

Sonraki Haber

Karadağ’da yeni hükümeti Zdravko Krivokapic kuracak