Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, mart ayından önce aşıların ülkeye ulaşmasının bir yolu olacağına inandığını söyledi.

Şuto Orizari Belediyesi ziyaretinden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Hükümetin Kovid-19 aşısı için ödeyemeyeceği bir bedel olmadığını söyledi.

Mart ayından önce ülkeye belirli bir miktar aşı gelme ihtimalinin olduğuna inandığını söyleyen Filipçe, “Şimdilik, aşılama virüsle savaşmanın en ciddi araçlarından biri olmaya devam ediyor ve tüm aşılar kesinlikle güvenlidir.” dedi.

Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya’nın yanı sıra Avusturya ile de müzakerelerin sürdüğünü ve aynı zamanda aşı üreticileriyle de görüşmelerin sürdüğünü ve Kovacs sisteminden aşıların beklendiğini belirten Filipçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovacs sisteminde hangi aşı ilk olacak, ne yazık ki sisteme katılan hiçbir ülke bilmiyor. Avrupa Komisyonu aracılığıyla aşıları ilk alma ayrıcalığına sahip olan tüm ülkelerin beklediklerinden çok daha düşük miktarlarda aldıkları açıktır. Dolayısıyla öngörülen bu dayanışma sistemi biraz erteleniyor.Yardım mekanizmalarını sunan tüm Avrupa ülkeleri ile iletişim halindeyiz ve Mart ayından önce aşıların ülkemize ulaşmasının bir yolu olacağına inanıyorum.”

Filipçe, aşı üretiminin dinamikleri doğrultusunda, aşı üreticileri ile yapılan görüşmelerde şimdiye kadar verdiklerinden farklı haberler beklediğini söyledi.

Virüsün doğal olarak ortadan kalkması halinde bir aşıya ihtiyaç olup olmayacağı sorusuna Filipçe, virüsü azaltmak için nüfusun yüzde 60 ila 70’i kadar toplu bağışıklık seviyesine ulaşacak bir aşıya sahip olunması gerektiği yanıtını verdi.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 563 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 184 trafik cezası kesildi