Filipçe: K. Makedonya’da AstraZeneca aşısı 60 yaşın altındakilere verilmeyecek

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, yaptığı basın açıklamasında Kuzey Makedonya’da AstraZeneca aşısını 60 yaş altı kişilere verilmeyeceğini söyledi.

Sağlık Bakan Filipçe konuşmasında, “Avrupa İlaç Ajansının tavsiyelerine göre aşının kullanımı konusunda her ülke kendi pozisyonunu almalı, ülkemizde AstraZeneca aşısının sadece 60 yaş üstü kişilere uygulanmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Filipçe, Sırbistan’da AstraZeneca aşısı olan Kuzey Makedonya vatandaşlarının herangi bir semptomla karşılaşması durumunda kontrol amaçlı doktora görünmelerini tavsiye etti.

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, 15 bin 500 yaşlı vatandaşın AstraZeneca aşısı aldığını ve şu ana kadar hiçbir yan etki görülmediğini söyledi.

Eleştirilerin odağı olan AstraZeneca aşısı ile ilgili konuşan Sağlık Bakanı Venko Filipçe, şu ana kadar sadece Sırbistan’dan 28 yaşındaki bir kişide istenmeyen etkiler görüldüğünü belirtti.

Kuzey Makedonya İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (MALMED) dikkat veya önem gerektiren resmi bir bildirim olmadığını kaydeden Filipçe, “Aşılamadan sonra beklenen lokal reaksiyon açısından advers reaksiyon, hafif kızarıklık, ağrı gibi olgular bir etki veya klinik öneme sahip bir şey olarak rapor edilmesi gereken bir şey değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Diş hekimliği kliniklerindeki hemşirelerin aşılanıp aşılanmayacağı sorulan Sağlık Bakanı Filipçe, bunun yakında gerçekleşeceğini, çünkü sağlık çalışanları olarak öncelik listesinde olduklarını söyledi.

Read Previous

Yurtdışından 183 bin vatandaş kayıt oldu

Read Next

Kosova’da 85 yaş üstü için aşılama başladı