Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, yeni tip koronavirüs vakalarında hastaneye kaldırılanların sayısının azaldığını ve yeterli aşının olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, tüm şehirlerdeki hastane kapasitelerinin boşaldığını ve tüm hastaların bulaşıcı hastalıklar kliniklerinde olduğunu belirtti.

Hastaneye kaldırılan hasta sayısında azalma olduğunu ifade eden Filipçe, “Kozle Kliniği ve Kulak Burun Boğaz Kliniği yakında normal çalışma sürecine dönecek. Her yerde hastaneye yatanların sayısında bir azalma var ve hepsi bulaşıcı hastalıklar kliniklerine kaldırılıyor. Üsküp’te hastaneye kaldırılanların sayısı 580 civarında.” diye konuştu.

Aşılanma sürecinde ise belediyeden belediyeye fark olduğunu belirten Filipçe, “En yüksek aşılanma oranı %72 ile Vevçani’de, Kavadarci, Negotino, Demir Kapı %60’ın üstünde olan belediyeler. En düşük aşılanma oranı ise %30’un altında olan Lipkova, Makedonski Kamenica ve Novo Selo’da kaydedildi.” ifadelerini kullandı.

Herkese yetecek kadar aşı olduğunu vurgulayan Filipçe, “Boris Traykovski salonundaki nokta Cuma gününden beri çalışmıyor, şu anda Üsküp’te yedi poliklinik çalışıyor ve burada aşılama iki vardiya halinde yapılıyor ve yeterli kapasite var ve vatandaşlar burayı herhangi bir doz için arayabilirler.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Akdeniz’de provokasyon: Fransa Yunanistan’ın kartvizitiyle Doğu Akdeniz’de gerginlik çıkarıyor

Sonraki Haber

Zaev: Kalkandelen’deki mobil hastane için Alman uzmanların raporu iki hafta içinde ulaşacak