Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, 14 kişinin hayatını kaybettiği Kalkandelen Devlet Hastanesi’ndeki Kovid Merkezi’nde çıkan yangının ardından basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, yangında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

Yangının ülke için üzücü bir gün ve hepimizi sarsan büyük bir trajedi olduğunu ifade eden Filipçe, “Kalkandelen’de olanlar beni derinden sarstı. Dün itibariyle ve gece boyunca, bu trajedinin sebeplerini bir an önce tespit etmek için Bakanlığın ve diğer tüm kurumların tüm imkanları seferber edilmiştir.” diye konuştu.

Bağımsız ve kapsamlı bir soruşturma yürütmek amacıyla soruşturmaya yabancı uzmanların da müdahil olacağını kaydeden Filipçe, soruşturmanın tüm bulgularının kamuoyuna sunulmasını ve soruşturma sonucunda ihmal bulunursa hiç kimsenin sorumluluktan muaf tutulmayacağını belirtti.

Yangın anında Kovid merkezinde 26 hastanın bulunduğunu belirten Filipçe, “Vefat edenleerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu’na teslim edildi. Ölenlerin yaşları 29 ile 79 arasında. Klasik otopsi bulgularına ek olarak, hasta üyelerinin bilgilendirildiği DNA testleri yapılacaktır.” açıklamasında bulundu.

Filipçe, modüler hastanelerin kalite ve güvenliği ile kurulum süreci ile ilgili konularda, Dünya Bankası tarafından desteklenen bu tür projelerin uygulanması için sağlanan katı standartların ve prosedürlerin süreç içinde gözetildiğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığının, soruşturma makamları ile şeffaf ve aktif bir şekilde iş birliği yapacağını söyleyen Filipçe, soruşturmanın parçası olan diğer tüm kurumların bunu yapması için çağrıda bulundu ve tam olarak ne olduğunu belirlemenin ortak menfaate dayandığını ifade etti.

Önceki Haber

NATO müttefik kuvvetlerinden uzmanlar Kalkandelen’deki yangının nedenini araştırmaya yardımcı olacak

Sonraki Haber

Bulgaristan Kültür Bakanı Minekov, 4 yıl akademisyenlik yaptığı Trakya Üniversitesini ziyaret etti