Sağlık Bakanı Venko Filipçe, son günlerde virüsün daha fazla yayıldığı belediyerlde koronavirüsün ilk belirdiği Debre Belediyesinde uygulanan karantina örneğini vererek, vaka sayılarının artmaya devam etmesi durumunda bu belediyelerde de aynı önlemlerin alınabileceğini açıkladı. 

Sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve çoğuönlemlerin gevşetilmesi kararından sonra, ülkede günlük koronavirüs saysında ciddi bir artışın kaydedilmesi sonucunda sıkı önlemlerin tekarar alınmasını gündeme getirdi.

Bu konuda basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Venko Filipçe, son günlerde vakalarıj artış sebebi, vatandaşların tavsiyelere uymayıp maske kullanmayı ihmal etmeleri ve çok kişinin bir araya toplanmasından sebep olduğunu açıkladı.

Bunun dışında Filipçe, izolasyonda olan hastaların önlemlere saygı duymadıkları, dışarı çıkıp diğer insanlarla temasa geçmeleri ve epidemiolojik anketlere doğru cevaplar vermeyip kimlerle temasta bulundukları konusunda net bilgiler vermedikleri sebeplerini de öne sürdü.

Filipçe ayrıca, söz konusu vakaların en büyük kısmı Üsküp’teki Çayır, Butel, Aerodrom, Saray ve Gazi Baba belediyelerinde oldıuğunu ve bunun dışında Kalkandelen’de ve İştip’te de vaka sayılarında artış tespit edildiğini bildirdi.

İlerideki günlerde de durumların dikkatle takip edileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Filipçe, vaka sayısının yükselmeye devam etmesi durumunda bu belediyelerde, koronavirüsünün Kuzey Makedonya’da ilk yayıldığı Debre Belediyesinde uygulanan karantinayı örnek vererek, sadece bu belediyelerde sıkı önlemlerin alınabileceğini açıkladı.

Bununla ilgili Filipçe, acele etmeye gerek duymadığını ve önümüzdeki dönemde de durumun dikkatle takip edileceğini söyleyerek böyle önlemlerin alınmasına gerek kalmayacağı konusunda umutlu olduğunu vurguladı.

 

Önceki Haber

Yunan sahil güvenliğinin Türk kara sularına ittiği sığınmacılar kurtarıldı

Sonraki Haber

Balkanlar’da birçok tedbir 1 Haziran’da kaldırılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one + 7 =