Filibe’de 340 şirkete 50 milyondan fazla hibe desteği verilecek

Bulgaristan Yenilik ve Büyüme Bakanlığı’ndan (MİR) yapılan açıklamaya göre, Yenilik ve Büyüme Bakanı Aleksandır Pulev, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nın (PVU)  kapsamında destek almaya hak kazanan ilk 2552 Bulgaristan şirketiyle proje finansman sözleşmelerinin imzalanmasının ilk aşamasının tamamlanmasıyla ilgili şunları kaydetti: “Plovdiv (Filibe) ilinden toplam 340 şirket, MİR’in aracılığıyla PVU’nun şu ana kadar başvuruya açılan iki prosedür kapsamında 50 milyon levanın üzerinde destek alacak. Onlara proje başvurusunda bulundukları “Teknolojik Modernizasyon” ile “Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Çözümleri ve Siber Güvenlik” prosedürleri kapsamında hibe desteği verilecek.”  

MİR AB Rekabet Edebilirlik Fonları Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı veriler, Plovdiv iline bağlı toplam 18 ilçeden 15’inde faaliyet gösteren 145 mikro, küçük ve orta ölçekli işletmenin proje başvurusunun onaylandığını gösteriyor. Onlar, “Teknolojik Modernizasyon” prosedürü kapsamında Plovdiv, Asenovgrad (Stanimaka), Kaloyanovo, Karlovo (Karlıova), Kriçim, Maritsa, Pırvomay, Rakovski, Rodopi ile Sadovo ilçelerinde bulunan işletmelerin teknoloji parkının yenilenmesi, yeni makine, ekipman veya yazılım alımları için toplam 46,4 milyon leva ile finanse edilecek. Bakan Pulev, bunların arasında il merkezi Plovdiv kenti dışında proje şampiyonlarının Maritsa (22 şirket), Rodopi (12 şirket) ve Asenovgrad (10 şirket) ilçeleri olduğuna dikkat çekti.

Bakan, “Destek almaya hak kazanan 953 şirketin tümü için tedbir kapsamında ülkeye toplam 260 milyon leva yatırım yapılacak. Bulgaristan’da PVU kapsamında onaylanmış proje başvurusu olmayan hiçbir idari bölge yoktur” diye vurguladı.

İkinci “BİT Çözümleri ve Siber Güvenlik” prosedürü kapsamında Plovdiv ilinde toplam 195 şirkete 3,7 milyon leva destek verilecek. Tedbir, başvuran şirketlerin eş finansman sağlamasını gerektirmiyor. Onlara yönetim, üretim ve lojistik süreçlerini optimize edecek yazılım ve bilgi ve siber güvenlik sistemleri alımı için 3000 ile 20 000 leva arasında hibe desteği verilecek. Onlar bu parayla ayrıca kurumsal web siteleri, mobil uygulamalar, online mağazalar, dijital pazarlama, online eğitim programları ve daha fazlasını oluşturabilecek.

Pulev, “Ülkede toplam 1599 firmanın başvurusu onaylandı” dedi ve bu tedbir kapsamında da onaylanan projesi olmayan idari bölge kalmadığına dikkat çekti.

Bakan, “Teknolojik Modernizasyon” prosedürü kapsamında mayıs ayı sonuna kadar son proje sözleşmelerinin de imzalanacağını, “BİT Çözümleri ve Siber Güvenlik” prosedürü kapsamında ise müzakere sürecinin halihazırda devam ettiğini ve başvurusu onaylanan ilk 750 şirketin proje sözleşmesi imzalamaya davet edildiğini aktardı.

Kırcaalihaber

Read Previous

Uluslararası Siyer-i Nebi Yarışması’nın Bosna Hersek finali düzenlendi

Read Next

EULEX Jandarması’na hizmet madalyası