Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Boşnak Forumu tarafından Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da, Temmuz 1995’te yaşanan soykırımı anma etkinliği düzenlendi.

Çayır Belediyesi’nde düzenlenen etkinliğe Üsküplü filozof, şair ve kültürolog Prof. Ferid Muhiç, Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu, Petrovec Belediye Başkanı Borçe Mitevski, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, ülkedeki Boşnak sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Kosova Parlamentosu’nun mevcut ve eski milletvekilleri katıldı.

Akademisyen Ferid Muhiç konuşmasında Srebrenitsa soykırımını anmanın önemine vurgu yaparak, Srebrenitsa soykırımını küçümseme ve inkar etme çabalarına dikkat çekti.

Muhiç, “Burada sorumluluk sorununu en aza indiren ve bir şekilde soykırımı doğal bir fenomene, afete indirgeyen bir konuya açıklık getirmek istiyorum. ‘Soykırım oldu’, bu olmadı! Nasıl olmadı, ben şimdi neyden bahsediyorum? Soykırım afet, sel, deprem, yangın, tsunami gibi olmadı diyorum. Bunlar (felaketler) olur, bu (soykırım) ‘olmaz’, bu organizedir, düşünülmüştür, tasarlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Soykırım kurbanlarına atıfta bulunan ve “acı çekti” teriminin yanlış kullanımına da dikkat çeken Muhiç, “8.372 (kişi) soykırımdan ‘acı çekti’. Onlar acı çekmedi, kimse acı çekmedi! Öldürüldüler! (İnsanlar) depremde, tsunamide, yangında acı çekerler. Bunlar kasten ve bilerek öldürüldü.” ifadelerini kullandı.

Makedonya Cumhuriyeti Meclisi Şubat 2010’da Avrupa Parlamentosu’nun Srebrenitsa hakkındaki Kararını destekledi.

Önceki Haber

New York Tirana Üniversitesinde mezuniyet heyecanı yaşandı

Sonraki Haber

14. Dubrovnik Forumu “Ayrı dünyalarda birlikte” sloganıyla düzenlendi