“Biz önce can sonra canan dediğimiz için işlerimizde berekete ulaşamıyoruz”

Mehmet Fatih Çıtlak Hoca, Köprü Derneği’nde gençlerle bir araya geldiği sohbette sevgi konusunu anlattı.

Çıtlak hem sahabelerin hayatı hem de günümüzde yaşanan bazı hadiseleri örnek vererek sevgi konusunun ne kadar önemli ve ne kadar gerekli olduğunu açıkladı.

ct1

Mehmet Fatih Çıtlak, “Biz önce can sonra canan dediğimiz için işlerimizde berekete ulaşamıyoruz. Halbuki önce canan sonra can desek ve karşımızdakini kendimizden önce seversek herşey yoluna girecek. Mana maddenin arkasına saklandı. Madde mananın yoğunlaşmış şeklidir. İnsana hisleri hakimdir. İster sulh ister cenk hepsinde hisler hakimdir. Akla komut veren hislerdir. Din insanın hisleridir. İman ise insanın hislerini düzenler. İman Allah’ın bize bahşettiği duygu sistemimizi doğru yönlendiren bir yoldur.” ifadelerini kullandı.

Çıtlak sohbetinde anne ve çocuk arasındaki sevgiden de söz etti: “Anne olmak fedakarlık ister fedakarlığı da sevgi getirir. Aklın yönettiği bir insanda hisler güçlü olmazsa yada ikinci planda bırakılırsa asla merhametten söz edemeyiz. Akıl rahat yaşamayı, kalp ve hisler ise fedakarlığı gerektirir. Eğer sadece aklımızla hayatımızı yönlendirirsek o zaman hislerimiz imanlı yaşamamızı engeller.” dedi

Mehmet Fatih Çıtlak sunduğu konferansta Peygamber Efendimiz’in (a.s.) hayatından örnekler ve hadiseleriyle gençlere unutulmaz anlar yaşatarak sohbetin sonunda dua etti. Üsküp’e ayrı bir muhabbet beslediğini ve çocukluğundan beri Üsküp’e hayran olduğunu sözlerine ekledi.

Konferansın ardından toplu fotoğraf çekildi.

ct2

Read Previous

Vicdani teklif

Read Next

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı Batinci’de operasyon başlattı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *