Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, eylül ayından itibaren ilk ve orta öğretimdeki çalışanların maaşlarına yüzde 15 zam yapılacağını söyledi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, Kızılhaç tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen ilkyardım eğitiminde yaptığı açıklamada, Bağımsız Eğitim ve Bilim Sendikası (SONK) ile kararlaştırıldığı üzere, Eylül ayından itibaren ilk ve orta öğretimdeki çalışanların maaşlarının % 15 oranında daha yüksek olacağını ve bunun Meclis tarafından kabul edilmesi gereken ek bütçeyle sağlanacağını belirtti.

Şakiri, “SONK ve ben uzlaşma sürecinden çıkan anlaşmayı imzaladık. Hükümette %15 zamı içeren nihai anlaşmayı hazırlamak için ek bütçenin geçmesini bekliyoruz. Müzakerelerde bir anlaşma imzalandı, SONK ile tüm konular üzerinde anlaşmaya varıldı ve ek bütçenin geçmesini bekliyoruz. Böylece Eylül’den itibaren ilk ve orta öğretimde daha yüksek maaşlar olacak.” diye konuştu.

Eğitim kurumlarında çalışanlara %15 maaş zammı konusunda Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile SONK arasında 17 Mayıs’ta uzlaştırıcı arabuluculuğu ve okullarda genel grev nedeniyle 12 gün ara verilen derslerin ardından nihai anlaşmaya varılmıştı.

Anlaşmanın her iki tarafının temsilcileri, bu yıl Eylül ayından itibaren ilk ve ortaokul çalışanlarının maaşlarını yüzde 15 oranında artırmayı kabul etti.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile SONK, ilk ve orta öğretim için yeni toplu sözleşmelerin imzalanmasına ilişkin pozisyonların yanı sıra eğitimde maaşların sürekli artışını sağlayacak yeni bir metodolojiyi de uyumlu hale getirdi.

Önceki Haber

Yunanistan Libya krizine çözüm sürecinde yine saf dışı bırakıldı

Sonraki Haber

Kovaçevski: “Açık Balkan” ile daha güçlü iş birliği sağlıyoruz