‘Ey BM Sen Ne İşe Yarıyorsun’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’deki saldırılara karşı tedbir almak yerine, ülkemize çağrıda bulunan ey BM sen ne işe yarıyorsun. Bir yere kadar sabır ondan sonra da gereğini yaparız. Otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bu sabah İstanbul’da iki gazetemizin Yeni Şafak ve Yeni Akit’in binalarına molotofkokteyli ve silahlı saldırıda bulunuldu. Hamdolsun can kaybı yok. Gazetelerimizin binalarında sadece maddi hasar meydana geldi. Saldırıları şiddetle kınıyor, her iki gazetemizin sahiplerine, yöneticilerine, çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Geçmişte bir başka gazetemizin binasının girişindeki camları, silahlı saldırıyla molotofla falan değil arbede sırasında kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bu saldırılar karşısındaki tavırlarını dikkatle takip edeceğim. Bakalım buradaki tavır ne olacak, göreceğiz. Bu gazeteleri yayınlarını beğenmedikleri için kürsüden fırlatarak terör örgütüne hedef gösteren partinin mensuplarının da tutumunu yakından izleyeceğim” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yaşadığımız süreç aynı zamanda milletin ve devletin yanında olanlar ile karşısında yer alanların da kendilerini gösterdikleri bir filtre işlevini görmektedir. TÜGİK, safını milletinin ve devletinin yanı olarak belirlemek suretiyle bu mücadeledeki yerini açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Bugün nasıl geçmişe doğru bakıp, kimilerini hayırla yad ediyor, kimilerini ademe mahkum ediyorsak, yarın aynı değerlendirme bugünler için de yapılacaktır” dedi.

“Faizi yükseltmeyi savunan yatırımın istihdamın düşmanıdır”

“Ben, faiz konusunda hassasım. Faizi, özellikle enflasyonun en önemli sebebi olarak görüyorum” diyen Erdoğan, “Sebep netice ilişkisinde faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizle enflasyon doğru orantılıdır, ters orantılı değildir. Eğer kim faizi yükseltmeyi savunuyorsa, o bu ülkede yatırımların düşmanıdır, istihdamın düşmanıdır. Bunu da açıkça söylüyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“2015’te Türkiye’nin tökezleyeceğini umanların bir kez daha hüsrana uğradığını görüyorum. Biliyorsunuz ben uzun yıllardır uluslararası değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’ye verdikleri notlara, ülkemizle ilgili değerlendirmelere hep itiraz etmişimdir. Bu değerlendirmelerin bir kısmı art niyetli olmakla birlikte bir kısmı da Türkiye’yi yeteri kadar tanımamanın bir sonucudur. Uluslararası bu tür kuruluşların kararları, açıklamaları bilimsel değildir, siyasidir.”

“Gereği neyse bunu yaparız”

Suriye’deki göç akınının en büyük sebebinin Rusya’nın ve Esed rejiminin başlattığı sivil halkı hedef alan saldırıları olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Buna rağmen Birleşmiş Milletlerin, saldırıyı yapanlara karşı tedbir almak yerine, ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir. Neymiş ‘kapınızı açın, onları alın.’ Peki ey Birleşmiş Milletler, sen ne işe yarıyorsun, senin görevin ne? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye’ye, bu mülteciler için sen ne kadar destek verdin, 455 milyon dolar. Ayıptır, ayıp… Bu Birleşmiş Milletler Teşkilatı bu iş için kurulmadı, ‘kapıyı aç.’ Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane, 500 tane, bin tane. Bizim alnımızda ‘enayi’ yazmıyor kusura bakmayın. Bu işin hakkı neyse, bunu yaparız. Biz bir yere kadar ‘sabır, sabır, sabır’ ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılır. Bu nasihati verenler, Birleşmiş Milletler’in diğer üyesi ülkelere de bir nasihat versinler de buradan çıkan bu mültecileri, o ülkelere de gönderelim. Bunu söylediğimiz zaman da rahatsız oluyorlar.”


“Türkiye’ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmak iki yüzlülüktür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PYD’yi PKK’dan ayrı görmeyecek kadar maalesef gözleri kapalı olanları görüyoruz. Kalkıp kendi uluslararası güvenlik elemanına Kobani’de plaket veriyorlar. Buna rağmen hala PYD’yi, YPG’yi ‘terör örgütü değil’ diye değerlendiriyorlar. Bütün bu gerçekler ortadayken Türkiye’ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmak, açık söylüyorum iki yüzlülüktür” şeklinde konuştu.

“Vereceğiniz 3 milyar avro bütçemize değil, mültecileredir”

“Bize bir kereliğine vereceğiniz 3 milyar avro bütçemize değildir, nereyedir? Mültecileredir” diyerek, “Bunun, bu olaylar devam ettiği sürece devamı gerekir. Aksi takdirde biz şu ana kadar sizden para gelecek diye 9 milyar doları harcamadık. O bizim misafirperverliğimizin bir gereğiydi biz bunu yaptık. Biz bunlarla da yıkılmadık, bundan sonra da yıkılmayız. Bundan sonra da bunu yapmaya devam ederiz. Bizim özelliğimiz bu” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Elitaş

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da genel kurulda yaptığı konuşmada, “2016 yılında küresel büyümenin yüzde 2,9 ile 3,4 arasında olması bekleniyor. 2016, geçen yıla kıyasla daha iyi performans göstereceğimiz bir yıl olacaktır” dedi.

“Dile kolay 2009 yılından bu yana AB’nin tamamında 3,5 milyon kişiye iş ortaya çıkarılırken, Türkiye bu süre içerisinde 6,2 milyon kişiye istihdam imkanı ortaya çıkarma başarısını göstermiştir” ifadelerini kullanarak, “2003 yılından bu yana ülkemize 163,1 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi imkanı sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

TÜGİK Genel Başkanı Güral

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral da konfederasyonun 26’ncı yılını geride bıraktığını, bünyesindeki 72 dernek, 8 federasyon ve 10 bin üyesi ile faaliyet gösterdiğini ifade ederek, bölücü terör örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması ile yürüttüğü mücadelede sonuna kadar devletin yanında olduklarını dile getirdi.

Güral, “Ülkemize bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu sene tatil amaçlı yapacağımız gezilerimizi ülkemizde geçirelim. Olası bir turizm düşüşüne karşı Türk turizmine yine bizler sahip çıkalım” dedi.

 

Kaynak: AA

Read Previous

TimeBalkan’ın Latas Haberi Makedonya Medyasında Geniş Yankı Buldu

Read Next

Çin Takımlarından Rekor Transferler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *