“Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” ekibi Dubrovnik ve Mostar’ı ziyaret etti

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri tarafından Hırvatistan ve Makedonya ortakları ile ERASMUS KA210 projesi olarak hazırlanan “Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk” ekibi geçen hafta Dubrovnik ve Mostar’daydı.

UNESCO ve Kültür Bakanlığı katkıları ile 2011 yılında basılan “Evliya Çelebi’nin İzinde Milyaçka’dan Meriç’e”nin kaynak kitap olarak kabul edildiği projenin ilk sanal ev sahipliğini Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi üstlenmişti. Fiziki olarak ilk hareketlilik ise Makedonya’da gerçekleştirilmişti.

Her okuldan üç öğretmen ve beş öğrencinin katıldığı proje ekibi, bu kez de Dubrovnik ve Mostar’da Evliya Çelebi’nin izini sürdü. İlk olarak Makedon, Hırvat ve Türk öğrenciler, bu bölgeler için Seyahatname’de yaklaşık dört yüzyıl öncesinde anlatılan mekân ve unsurların hayali olarak resmini çizdiler. Sonra halen varlığını sürdüren mekân ve unsurların fotoğrafı çekilerek karşılaştırıldı ve sergi yapıldı. 

Öğrenciler tarafından fotoğraf çekimi yapılırken Evliya Çelebi’nin adımlama imkânı bulamadığı şehir surları bir uçtan bir uca dolaşıldı. Onun konakladığı mekânlar gezildi.

Üç farklı milletin Osmanlı’dan kalma kültür alışverişinin işareti olan ortak kelimeler yazılarak söyleyiş farklılığı ile birlikte telaffuz edildi. Dubrovnik şehrine yüzyıllar önce gelen Evliya Çelebi’nin bahsettiği Hz. Meryem ile İsa’nın Yahudilerin elinden kurtarılmasını temsil eden ve bugün halen yapılmaya devam edilen tören, proje ortaklarına izletildi. Evliya Çelebi’nin tarif ettiği yemekler, farklı ortaklardan oluşan gruplarca yapılarak en güzel hazırlayan grup üyelerine ödül verildi.

Evliya Çelebi’nin kullandığı rota izlenerek Mostar’a gidildi. Bir kayadan bir kayaya kurulmuş gökkuşağına benzetilen köprüden atlayanlar izlendi ve şehir turu yapıldı.

Katılımcılar, yarışma, sergi ve etkinlikler sayesinde öğrenciler gezerek ve eğlenerek öğrendiler. Ayrıca proje ekibi, yüzyılların getirdiği değişikliklere rağmen Evliya Çelebi’nin bahsettiği özelliklerin, anlattığı mekânların ve şehre, şehir insanına dair tespitlerinin halen var olduğunu görerek Seyahatname’ye daha da hayran bir şekilde ayrıldılar.

Dubrovnik ev sahibi Hilarija Lozancic Benic tarafından katılımcı öğrenci ve öğretmenlere Europass belgelerinin verilmesiyle hareketlilik sona erdi.

Read Previous

Avrupa’yı bahçeye, dünyanın kalanını ormana benzeten AB Yüksek Temsilcisi Borrell’e tepki büyüyor

Read Next

Kosovalı şair İskender Muzbeg “Süleyman Çelebi Büyük Şiir Ödülü”ne layık görüldü