Eurovision 2016’da San Marino adına yarışacak Türk şarkıcı Serhat Hacıpaşalıoğlu Makedonya vatandaşlarından oy istedi

Hacıpaşalıoğlu, bir ilke imza atarak başka bir ülke adına Eurovision’da yarışacak ilk Türk şarkıcı olacak. Promosyon turuna çıkan Serhat Hacıpaşalıoğlu bugün Üsküp’ü ziyaret ederek özellikle Makedonya Türklerinden oy istedi.

Serhat Hacıpaşalıoğlu, “İlk defa Türk asıllı bir şarkıcı yabancı bir ülkeyi temsil ederek sahneye çıkıyorum. 61 yıldır böyle bir şer görülmedi. O bakımdan Türkler için, Türkiye için ve tabii ki benim için çok özel bir durum” şeklinde konuştu.

Şarkıcı ilk olarak 10-12 Mayıs 2016’daki yarı final elemelerinde ter dökecek.

Hacıpaşalıoğlu, başarılı olursa 14 Mayıs 2016’daki büyük finale katılmaya hak kazanacak.

San Marino’nun şimdiye kadar yarışmada çok başarılı olmadığını belirten Serhat Hacıpaşalıoğlu, dolayısıyla bir sanatçı arayışlarını girdiklerini, ve arayış sonuca kendisine teklif geldiğini vurguladı.

Serhat, “Menajerimle irtibata geçtiler, haberi duydugumda önce çok şaşırdım, bir yabancı ülkenin Türk şarkıcıya teklif getirmesi sürpriz bir durum, ama gurur duydum. Türkiye resmi olarak yarışmaya katılmıyor. Ama benimle beraber yer alacak, dolayısıyla Türk bayrağı bu yıl Stockholm’da dalganacak” ifadelerini kullandı.

Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu Kimdir?

24 Ekim 1964 İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu, şarkıcı, yapımcı ve sunuculuk yapmaktadır. Hacıpaşalıoğlu, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.
1994 yılına geldiğinde ise henüz 30 yaşında iken End Productions isimli bir yapım şirketi kurarak yapımcılık kariyerine ilk adımını atmış oldu. Yine o yıl ekranlarda yayınlanan ve “Jeopardy!” isimli Amerikan bilgi yarışmasının Türk versiyonu olan “Riziko!” yarışmasında sunuculuk yapmıştır.

Müzik Kariyeri

Müzik kariyerinin ilk adımlarını ise 1997 yılında atmıştır. ‘Rüya Ben Bir Daha’ isimli ilk single çalışmasını yapmıştır. Sonrasında bir çok albüm çalışmalarında bulunan sanatçı, yaptığı işlerde büyük başarılar elde etmiştir. 2004 yılında “Total Disguise” isimli şarkısını Viktor Lazlo ile seslendirmiş, 2006 yılında “Chocolate Flavour” şarkısını piyasaya sürmüştür. Düet çalışmalarına dünyaca ünlü Tamara Gverdtsiteli ile devam etmiştir. Birlikte seslendirdikleri şarkılar ise 2008 yılında “I Was So Lonely”, “No Never” ve “Ya + Ti (Total Disguise’nin Rus versiyonu)”.

2014 yılında çalışmalarına Almanya ve Fransa’da devam eden sanatçı aynı yıl “Je M’Adore” isimli şarkısı ile sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Sanatçı bu şarkısı ile Deutsche DJ Black/Pop Charts listelerinde beş hafta boyunca zirvede kalmıştır.

1995 yılında “En İyi Erkek Sunucu ve En İyi Yarışma Programı” kategorisinde “Altın Kelebek Ödülü’nün sahibi olan sanatçı, 1996 yılında bir kez daha En İyi Yarışma Programı kategorisinde ödül almıştır.

Haber: Hüsamettin Gina / Fotoğraf: Aydın Davud

Read Previous

Bu akşam “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” konferansı düzenlenecek

Read Next

Sigal Prishtina Balkanların birincisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *