Eski Roma oyunu, Bosnalı ihtiyarların eğlencesi

Tarihi Romalılara dayanan ve dünyanın en eski spor dallarından biri olarak kabul edilen bocce, spor dalı olarak çok yaygın olmadığı Bosna Hersek’te yaşlıların en büyük eğlencesi.

Tarihi Romalılara kadar uzanan ve dünyanın en eski spor dallarından biri olarak kabul edilen bocce, çok yaygın olmadığı Bosna Hersek’te yaşlıların elinde adeta hayat buluyor.

Bölgede 1950’lerde tanınmaya başlayan bu eski spor dalı, Bosna Hersek’in orta kesimindeki Kakanj şehrine bağlı Catici Köyü’nde yaşayan emeklilerin en büyük eğlencesi.

Köyün “ihtiyar delikanlıları” vakit buldukça bocce sporu için yapılmış özel alanlarda bir araya gelerek, takımlar halinde mücadele edip hem eğleniyor hem de spor yapıyor.

Catici Köyü sakinleri, köydeki bocce oyun alanının 1985 yılında kurulduğunu ve bocce sporuyla da o yıllarda tanıştıklarını anlattı.

Köydeki en tecrübeli bocce sporcularından 72 yaşında Drago Benic, bocceyi Bosna’daki savaştan önce de oynadıklarını belirterek oyunu oynayanların yüzde 95’inin emekliler olduğunu, zaman zaman gençlerin de kendilerine katıldığını aktardı.

Boccenin uluslararası müsabakalarda da yer alan bir spor dalı olduğuna dikkati çeken Benic, “Bizim oynadığımız oyunun kuralları biraz farklı. Oyunu kendi belirlediğimiz yerel kurallara göre oynuyoruz. Zaten diğer kuralları da bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Benic, bocceyi sadece eğlenmek amacıyla oynadıklarını söyleyerek oyun esnasında kimi zaman “tatlı” münakaşaların da yaşandığını aktardı.

Oyun sonunda kazanana ödül vermediklerine ifade eden Benic, “Bizim eğlence tarzımız bu. Köydeki emekliler tüm gün dışarı çıkıp bocce oynayacakları zamanı bekliyor. Burada toplanıp sohbet ediyoruz. Fırsat buldukça vaktimizi burada değerlendirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“GENÇLER FUTBOLA MERAKLI”

Köy sakinlerinden Anto Bojic ise bocceyi havanın elverişli olduğu her gün oynadıklarını belirterek oyun için emekli arkadaşlarıyla akşamüstü toplandıklarını ancak kış geldiğinde hava şartlarından dolayı çok fazla oynayamadıklarını söyledi.

Oyunun kurallarını anlatan Bojic, “Takımlar üçer kişiden oluşuyor. Her kişiye iki top düşüyor. Ortadaki küçük topa bolin diyoruz. Amaç, topu boline yakın konuşlandırmak. Attığımız topun boline yakınlığına göre puan alıyoruz,16 puana ulaşınca oyun bitiyor.” dedi.

Bojic, boccenin Bosna Hersek dışında da diğer bölge ülkelerinde oynandığını aktararak, “Ancak buradaki gençler bu oyunu oynamıyor. Gençler daha çok futbola, voleybola ve diğer oyunlara meraklı.” diye konuştu.

BOCCENİN TARİHİ

Tarihi M.Ö. 5000 yıllarına dayandığı tahmin edilen boccenin, ilk çıktığı yıllarda kaya parçaları ile oynandığı düşünülüyor.

Bugünkü haliyle ilk kez Romalılar tarafından oynanan ve “bocce” adı verilen bu spor dalı, en eski spor dallarından birisi olarak gösteriliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Makedonya’da erken genel seçime doğru

Read Next

Musul operasyonu 71 bin kişiyi yerinden etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *