Eski Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi’nin Lahey’deki yargılanması 1 Mart’ta

Hollanda’nın Lahey kentindeki özel mahkeme, 2020’den beri tutuklu bulunan eski Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile diğer 3 sanığın yargılanmasına martta başlanacağını açıkladı.

Kosova Özel Savcılığı ve Odaları” olarak bilinen Lahey’deki özel mahkemede hazırlık oturumu düzenlendi.

Oturumda savcılık, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Komutanları, eski Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, eski Meclis Başkanları Jakup Krasniqi ve Kadri Veseli ile eski Milletvekili Rexhep Selimi’nin yargılanmasının 1 Mart’ta başlanması için hazır olduklarını duyurdu.

Savcılık, davada 300’den fazla tanık olduğunu ancak hepsinin ifade vermek için mahkeme salonuna gelmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Mahkeme Başkanı Charles Smith, mart ayında yargılamaların başlayacağını ancak iş yükünün fazlalığından dolayı yargılamanın beklenenden fazla sürebileceğini vurguladı.

Smith, yargılamanın öngörülen 5 yıldan fazla sürebileceğini ifade etti. Kosova Özel Odaları ve Savcılığı Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, Hollanda’nın Lahey kentinde 2011’de kuruldu.

Kosova’da 1998-2000 yıllarında işlendiği öne sürülen savaş suçlarını araştırmak ve yargılamak amacıyla oluşturulan bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşuyor. Özel savcılık, 2019’un başından beri onlarca eski UÇK mensubunu ifade vermek üzere davet etmişti. Thaçi ve diğer 3 sanık hakkındaki ilk iddianame 26 Ekim 2020’de onaylanmış, iddianamede adı geçenlerin 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken, şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla itham edildikleri bildirilmişti. Sanıkların 2020’den bu yana Lahey’de tutukluluğu devam ediyor.

Kaynak: AA

Read Previous

Zagreb’de “Hırvat-Türk Ekonomi Forumu” düzenlendi

Read Next

Yunanistan’da yıllardır unutulan “kraliyet” tekrar gündemde