Eski Arnavutluk Başbakanı Berisha’ya ‘damadını kayırdığı’ gerekçesiyle ev hapsi

Sali Berisha, güneybatı Balkan ülkesinde komünizmin çalkantılı çöküş sürecinin ardından 1992-1997 yılları arasında cumhurbaşkanlığı, 2005-2013 yılları arasında ise başbakanlık yaptı.

Arnavutluk’ta bir mahkeme, eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Sali Berisha’nın görevde olduğu dönemle ilgili yürütülen yolsuzluk davası kapsamında ev hapsine alınmasına hükmetti. 

Savcılar 79 yaşındaki Berisha’yı, başbakanlık döneminde (2005-2013) nüfuzunu kullanarak bir devlet arazisinin özelleştirilmesinde damadını kayırmakla suçluyor.

Eski başbakan ise suç işlediği yönündeki iddiaları reddediyor. 

Berisha, halihazırda Arnavutluk’un en büyük muhalefet partisi konumundaki Demokratik Parti’nin başında bulunuyor. 

Üst düzey yetkilileri ve siyasetçileri ilgilendiren davalara bakan Yolsuzluk ve Organize Suçlar Birinci Derece Özel Mahkemesi Yargıcı Irena Gjoka, Berisha’nın iki haftada bir kontrol şartını ihlal etmesi üzerine savcıların ev hapsi talebini kabul etti. 

Keza Sali Berisha’nın yurtdışına çıkması da yasaklandı.

Berisha’nın avukatı Genc Gjokutaj, karar sonrası yaptığı açıklamada, “Mahkeme, savcılığın talebini kabul ederek önceki tedbiri değiştirdi, ülkeyi terk etme imkanı olmaksızın ev hapsi kararı verdi.” sözleriyle kararı teyit etti. Gjokutaj, kararı temyize götüreceklerini dile getirdi. 

Ayrıca Gjokutaj, Mahkemenin yeni bir kısıtlama getirdiğini ve Berisha’nın kendisiyle birlikte yaşayan aile üyeleri dışındaki kişilerle iletişim kurmasını yasakladığını aktardı.  

Eski Başbakan ise savcılığın iddialarını reddederek mevcut Başbakan Edi Rama’yı, muhalefeti susturmak için siyasi saldırı yapmakla suçladı. 

Keza Berisha, Rama’yı soruşturmaların seyrine etki yapma suçlaması yöneltiyor.

Berisha kararın ardından Facebook üzerinden destekçilerine verdiği mesajında, “Ev hapsi olsun ya da olmasın, kapımda polis dursun ya da durmasın, hiçbir şey beni sizden ayıramayacak” ifadesini kullandı. 

Sali Berisha, güneybatı Balkan ülkesinde komünizmin çalkantılı çöküş sürecinin ardından 1992-1997 yılları arasında cumhurbaşkanlığı, 2005-2013 yılları arasında ise başbakanlık yaptı.

ABD 2021 yılında Berisha ve ailesinin ülkeye girişini yasaklamış, ABD Dışişleri Bakanlığı da Sali Berisha’yı başbakanlığı sırasında gücünü kendi çıkarları için kullanmak ve akrabaları ile siyasi yakınlarını zenginleştirmek için “yolsuzluk eylemlerine” karışmakla suçlamıştı.


euronews

Read Previous

Balkan ülkeleri 2024’ü konserlerle karşıladı

Read Next

Gazzeli çocuk: Dünyadaki diğer çocuklar gibi ölümden uzak yaşamak istiyoruz