Eski Arnavut Başbakan Berişa ve damadına yolsuzluk suçlaması

Sali Berişa ve damadının, bir spor kulübünün arsasını içeren bir arazi anlaşmasıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları suçlamaları üzerine 2020’de soruşturma başlatılmıştı.

Arnavutluk’ta savcılar, eski başbakanlardan Sali Berişa ve damadı hakkında açılan yolsuzluk soruşturmayla ilgili suç dosyası hazırladı.

Sali Berişa ve damadının, bir spor kulübünün arsasını içeren bir arazi anlaşmasıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları suçlamaları üzerine 2020’de soruşturma başlatılmıştı.

Arnavutluk’ta yolsuzluk ve organize suçla mücadele savcılığının hazırladığı mahkemeye sevk ettiği iddianameye göre Berişa, başbakanlık yaptığı 2005’ten 2009’a kadar ülkedeki özelleştirme programı sırasında bazı ihalelerin kızının kocası da dahil olmak üzere başkalarının lehine sonuçlandırılması için nüfuzunu kullanıp ilgili yetkililere baskı yaptı.

Berişa milletvekili olduğu için dokunulmazlığa sahip

Damadı cumartesi günü geç saatlerde tutuklanan Berişa’nın kendisi milletvekili olduğu için yargı dokunulmazlığına sahip.

Bununla birlikte savcılık tarafından eski başbakanın ülkeyi terk etmemesi istendi.

Soruşturma 2020 yılında, şu anda da görevde olan İçişleri Bakanı Taulant Balla’nın Berişa’yı başkent Tiran’daki FC Partizani spor kulübüne ait olan ve daha sonra çok katlı binalarla değiştirilen arsaların ve diğer spor tesislerinin özelleştirilmesine yönelik ihalelere “fesat karıştırmakla” suçlamasıyla başladı.

Berişa, dün akşam yaptığı açıklamada, Başbakan Edi Rama’yı soruşturmaların seyrine etki yapmakla suçladı.

ABD ülkeye girişine yasak getirdi

ABD, 2021 yılında “kamu fonlarının kötüye kullanılması ve kamu ihale süreçlerine müdahale edilmesi gibi yolsuzluk eylemlerine karıştığı” suçlamasıyla Berişa ve ailesinin ülkeye girişini yasakladı.

Berişa, Arnavutluk’ta Komünizmin çöküşünün hemen ardından 1992’den 1997’ye kadar Cumhurbaşkanı, 2005’ten 2013’e kadar da Başbakan olarak görev yaptı.

Şu anda ülkenin en büyük muhalefet partisi olan Demokrat Parti’nin liderliğini yapan Berişa, parti içinde başka bir grupla ayrı hukuki kavgalar yaşıyor.

euronews

Read Previous

Bulgaristan’dan gelen turistler Edirne’ye can suyu oldu

Read Next

MSB: Yunanistan’a kaçmaya çalışan 3 FETÖ mensubu yakalandı