Escobar: Sırp Belediyeler Birliği kurulacak

ABD’nin Batı Balkanlar özel temsilcisi Gabriel Escobar, Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen çevrimiçi bir konferansta, Kosova’da Sırp çoğunluğa sahip belediyeler Birliği kurulmasına ilişkin kararın uygulanacağını söyledi.

Bunun Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog kapsamındaki yükümlülüklerden biri olduğunu söyleyen Escobar, “Yasal olarak bağlayıcı bir hükümdür. Sırbistan, Kosova ve AB için yasal olarak bağlayıcıdır ve tam da diyaloğu desteklediğimiz için bizim de yükümlülüğümüzdür. Yani evet uygulanmalı ve uygulanacak” dedi.

Escobar, Kosova Hükümeti’nin bunu bir fırsat olarak görmesini umduğunu söyledi ve ABD’nin Kosova’ya verdiği desteği vurguladı.

Escobar ayrıca, Kosova ile Sırbistan arasında plakalar konusunda yapılan anlaşma ve ABD’nin müzakere sürecindeki rolü hakkında da konuştu.

Escobar, “Sırbistan ile Kosova’nın plaka konusunda geçen hafta vardığı anlaşmayı tansiyonun düşürülmesi açısından önemli görüyorum. Bizim tavrımız her zaman, gerilim yaratan münferit meseleler üzerinde çalışmak yerine, tüm bu meselelerin AB destekli diyaloğun parçası olması gerektiği yönünde olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

MATÜSİTEB yönetiminde yeni görevlendirmeler belli oldu

Read Next

Vucic, Kosova Başbakanı Kurti’yi ‘terörist pislik’ olarak nitelendirdi