Escobar: Bosna Hersek’te savaş olmayacak

BD Dışişleri Bakanlığı Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, gazeteciler için düzenlenen çevrimiçi brifingde Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in kararlarından sonra ortaya çıkan ateşli söylemleri kınadı ve bir kere daha Bosna Hersek’te savaş olmayacağını söyledi.

Düzenlenen brifingde Batı Balkanlar’ı etkileyen Sırbistan-Kosova hattında bir süre önce oluşan gerilim ve Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in kararları konuşuldu. Brifingde Escobar, ABD ve NATO ülkelerinin Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in kararlarını desteklediğini söyledi.

Escobar, “Seçim sürecinde değişiklikler dayatmak ile ilgili kararı destekliyoruz. Bu değişiklikler nefret söylemlerini bertaraf edecek, kamu kaynaklarının uygun kullanılmasını sağlayacak ve süreçte belirli bir şeffaflık yaratacak.” dedi.

Seçimlerin Bosna Hersek’teki demokrasiyi güçlendirmesi ve seçilen ile seçilmeyenler arasında gücün sakin geçişi için önemli olduklarını savunan Escobar, “Bundan dolayı savaş ve çatışma ile ilgili tüm göndermeleri reddediyoruz. Bosna Hersek’te savaş olmayacağını tekrarlamam gerekiyor. Uluslararası toplum Bosna Hersek’teki emniyetin savunmasında benzersiz tedbirleri var. Barış güçlerimiz var ve onlar kalacak. Bundan dolayı tüm liderlere ülkede tansiyonu yükseltecek yorumda bulunmamaları için çağrıda bulunuyorum.“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Dünya Bankasından Ukrayna’ya 4,5 milyar dolarlık ek finansman desteği

Read Next

Müslüman 4 kişinin öldürüldüğü ABD şehrinde korku ve endişe sürüyor