Erken parlamento seçimleri için Kasım ayı ihtimaller arasında

Makedonya’da erken parlamento seçimleri Kasım ayında mı yapılacak? Sözkonusu soru Ağustos’ta belli olacak. Seçim koşullarının ve müzakarelerde anlaşmaya varılan noktaların yerine getirilip getirilmediği kontrol edilecek.

META Haber ajansı dün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland görüşen siyasi parti temsilcilerinden aldığı bilgilere göre erken parlamento seçimlerinin Kasım ayında yapılması ihtimalinin olduğunu kaydediyor.

Ancak, Ağustos ayında seçim koşullarının ve müzakarelerde anlaşmaya varılan noktaların yerine getirilip getirilmediği kontrol edilecek.

Haber ajansının kaynakları dünkü müzakerelerde tüm katılımcılar arasında belli bir iyimserlik olduğunu bunun yanı sıra seçmen listesi ve medya reformları konusunda hafif bir ilerleme kaydedildiğini ileri sürüyor.

Aynı kaynaklar saha denetimi sırasında belirtilen adreslerde bulunamayan 40 bin vatandaşın görüşmelerde tekrar gündeme geldiğini vurguluyor. Bir opsiyona göre kendilerinin Devlet Seçim Komisyonu’na başvurmaları gerekiyor. Eğer bellir bir süre zarfına bunu yapmazlarsa sökonusu vatandaşlar seçmen listelerinden silinecek.

Dünkü müzakarelerde, ayrıca, Özel Yetkili Savcılırın ihtiyaçları için Özel Mahkeme Birimi ve İçişleri Bakanlığı kapsamında özel bir bölümün kurulması öneri olarak masaya yatırıldı.

Makedonya’ya resmi ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, dört siyasi parti lideri ile görüştükten sonra basına yaptığı açıklamada her dört liderin mutabaka sağlanmasını istediğini ve bunun için iyi fikirleri olduğunu belirtti.

Read Previous

Ne Portekiz, ne Şili; Şampiyon Nike!

Read Next

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un İran ziyareti devam ediyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *