Türkiye’de tarihi öneme sahip yayınların ve pek çok yeniliğin kamuoyuna aktarıldığı, ilklerin televizyonu Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) 57’nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

TRT, devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla, 1 Mayıs 1964’te, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğe sahip olarak kuruldu.

1972’deki anayasa değişiklikleri ile “tarafsız” bir kamu iktisadi kuruluş olarak tanımlanan TRT, 1982 Anayasası hükümleri doğrultusunda 1984’te Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ile yeniden düzenlendi.

Anayasanın 133. maddesinin 1993’te değiştirilmesiyle özel radyo ve televizyon yayınları serbest bırakılırken, TRT’nin özerkliği yeniden tesis edildi.

TRT bugün, özerkliği ve tarafsızlığı anayasada hükme bağlanan, radyo ve televizyon ile tüm medya araçlarından yayın yapan kamu hizmeti yayıncısı olarak sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya hizmet veriyor.

Dünya kanalı TRT, 17 televizyon kanalı, 16 radyo kanalı, “trt.net.tr” ve 41 dilde hazırlanan “www.trtvotworld.com” web siteleri, 5 basılı dergisiyle Türkiye ve dünyaya yayın yapıyor.

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT’nin 57’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kurumun son yıllardaki başarısını, yayınları ve projelerine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı:

Biz öyle kıymetli bir coğrafyada yaşıyoruz ki, ecdadımızın bize miras bıraktığı bu topraklarda Anadolu kültürü ile şekillenmiş bir medeniyet inşa etmişiz. Bırakın komşu ülkelerimizi dünyanın öbür ucundaki ülkelerin stratejik hamleleri için dahi önemli bir noktada yer alıyoruz. Bu açıdan bu topraklardan dünyaya yayılacak haberler ve doğrusuyla anlatılacak gerçekler kat be kat önem taşıyor. Elbette ki burada Anadolu Ajansının doğru habercilik anlayışı ve dünyanın her yanından ülkemize ulaştırdığı bilgiler çok kıymetli. Biz bununla birlikte; “uluslararası etki” vizyonumuzla gerek TRT World ve TRT Arabi kanallarımız, gerekse TRT Deutsch ve TRT Russian gibi dijital platformlarımızı kurarken, dünyaya, dünya dillerinde, Türkiye ve hassasiyetlerini gerçek, doğru ve ilkeli habercilik anlayışı ile aktarmaya odaklandık. Farklı dillerde yayın yapan dijital haber platformlarımıza yenilerini eklemek için çalışmalarımız devam ediyor. TRT Balkan kısa bir süre içinde yayın hayatına başlayacak. Bir sonraki adımımız da Fransızca haber platformumuz olacak ve diğer dillerde kuracağımız yeni haber platformlarımızla dünyaya ulaşmaya devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteğiyle 2015’te kurulan TRT World’ü Türkiye’nin uluslararası alandaki habercilik varlığı açısından bir milat olarak kabul edersek, bu alanda 6 yıldır “insanı merkeze alan” anlayışımızla dünyada mazlumun sesi, görmezden gelinen hakikatlerin sözcüsü olarak haktan ve hakkaniyetten yana bir haber yayıncılığına imza atıyoruz. Tüm programlarda uluslararası uzmanların görüşlerine yer verilirken, dünyanın nabzının attığı her yerden canlı yayınlarla yerinde ve zamanında bilgiler aktarıyoruz. Dünyanın göz yumduğu, görmekten kaçındığı, mikrofonlarını ve kameralarını kapattığı tüm konuları ele alıyor, yaşanan insanlık dramlarını gözler önüne seriyoruz. Burada yine “Özü sözü insan” ilkemiz görünür oluyor. Çok kültürlülüğe ve adalete inanan bir anlayış ile merkezinde insan olan küresel bir haber yayıncılığı ile hareket ediyoruz. Bu habercilik anlayışından yola çıkarak kurulan tüm bu mecraların etkin olduğu coğrafyalara kendi dillerinde ulaşarak doğru, gerçek ve etik bir habercilik yapıyoruz. Bizi dünyanın 7 kıtasına ulaştıran bu mecraların etkinliğinin arttırılması, başarısının devam ettirilmesinin ise tek bir yolu var; haktan ve hakkaniyetten yana duruşumuzla hakikatin sözcüsü olmaktan vazgeçmemektir.

Hiç şüphesiz, merkezine insanı ve insana ait değerler bütününü alan bir yayıncılık anlayışıyla çalışıyor olmamız bizi tüm dünyada takip edilir kılıyor. Yine bu anlayıştan hareketle dünyanın dört bir yanından yüzlerce siyasetçi, iş adamı, akademisyen, aktivist ve gazetecinin katılımı ile 2017’den bu yana her yıl düzenlediğimiz TRT World Forum da uluslararası etkimize çok büyük katkı sağlıyor. TRT World’ün kuruluşunda olduğu gibi TRT World Forum’a da kıymetli desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 4 yıldır onur konuğumuz olarak etkinliğe teşrif ediyor ve TRT markası aracılığıyla tüm dünyaya hitap ederek en büyük gücümüz oluyor, bizleri bu yolda yüreklendiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Yine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın Forum’a ve Kurumumuza desteği de bizim için son derece önemli.

Bir diğer uluslararası etkinliğimiz de dünyada “pozitif değişime ilham olmak” gayesiyle yola çıktığımız çok büyük ve önemli bir sosyal sorumluluk projesi olan TRT World Citizen. TRT World Citizen’ın çok olumlu bağlar kurduğunu ve başarısıyla da ne kadar doğru yolda olduğumuzu görebilirsiniz. Son üç yıldır çoğu zaman arka planda kalan, toplum tarafından fark edilmeyen gizli kahramanların başarı hikayelerinin dünyaya tanıtılması amacıyla “World Citizen Ödülleri” ile de bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sene de geçen yıl olduğu gibi salgına rağmen tüm bu çalışmaları çevirim içi platformlara taşıyarak planlama ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Kaynak: AA

Önceki Haber

Bulgaristan Müslümanları “Kardeşlik Sofrası”nda buluştu

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te ramazanı geçiren Türk hafız kendini evinde gibi hissediyor