Erdoğan’ın zaferi Balkan basınında da geniş yankı buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimde elde ettiği zafer Balkan ülkelerinin basınında da geniş yankı uyandırdı.

Türkiye’nin yanı sıra dünyada da büyük bir ilgiyle takip edilen seçimlerle ilgili gelişmeler, Balkan basını tarafından dakika dakika okuyucuya iletildi.

Bosna Hersek devlet radyo ve televizyonu (BHRT) “Erdoğan zaferini ilan etti, seçmenleri Türkiye genelinde kutlama yapıyor” başlığıyla yayınladığı haberde, seçim sonuçlarına ilişkin verileri okuyucularıyla paylaştı.

Bosna Hersek’in önemli haber portallarından Klix.ba, “Erdoğan seçim zaferini ilan etti, Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak kalacak” başlığıyla yayınladığı haberde, Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu açık ara farkla yendiğine işaret etti.

Ülkenin en çok okunan portallarından biri olan Klix.ba’nın yayınladığı bir diğer haber ise “Türkiye Yüzyılının kapısını açtık” başlığı ile Erdoğan’ın Kısıklı’daki konuşması oldu.

Bosna Hersek, Sırbistan, Slovenya ve Hırvatistan’da yayın yapan N1 televizyon kanalı ise Erdoğan’ın zaferini ilan etmesinin ardından kendisine oy veren seçmenlerin sokaklara dökülerek kutlama yaptığını yazdı.

Sırp resmi haber ajansı Tanjug, Erdoğan’ın seçmenlerine teşekkür ettiğini bildirdiği haberde, “Türkiye kazandı” ifadesine yer verdi.

Hırvat devlet radyo ve televizyonu (HRT), Erdoğan’ın seçim zaferini ilan ettiğini yazarken, Slovenya’nın resmi haber ajansı STA da “Erdoğan, Türkiye’deki seçimlerde zafer ilan etti” başlığını attı.

Seçimleri dakika dakika takip eden Hırvat Index portalı ise Erdoğan’ın zaferini, “Türkiye’deki seçimlerin resmi sonuçları açıklanıyor: Erdoğan otobüsten seslendi: Bay Bay Kemal!” başlığıyla paylaştı.

Karadağ devlet radyo ve televizyonu (RTCG), “Erdoğan: Ülkeyi yönetme sorumluluğu aldık, kazanan Türkiye” başlığı ile yayınladığı haberde, Erdoğan’ın zafer konuşmasına yer verdi.


Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye, Balkan Çocuklar Karate Şampiyonası’nda 45 madalya kazandı

Read Next

Başbakan Kovaçevski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti