Erdoğan’ın bir sonraki hedefi Yunanistan’da yankılanıyor

Türkiye’de 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri Yunanistan’ın da sıklıkla manşetlerinde yer alıyor.

14 Mayıs seçimleri öncesi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına Yunan basını da sıklıkla manşetlerinde yer veriyor. Geçtiğimiz günlerde bir programda konuşan Erdoğan’ın “Türkiye nükleer güç oluyor” sözlerini manşetlerine taşıyan Yunanistan ajansları Başkan Erdoğan’ın bir sonraki hedefinin daha da büyük bir uçak gemisi inşa ederek “Barbaros Hayreddin Paşa’ya layık bir millet olmak istediklerini” söylediğini ifade etti.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden biri olan Kathimerini’nin bugünkü gündemi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen akşam gerçekleştirdiği programda yaptığı açıklamalar oldu.

Başkan Erdoğan’ın “Türkiye nükleer güç oluyor” sözlerini başlığına taşıyan gazete, “Türkiye’de Akkuyu Nükleer Santrali’ne ek olarak Çin ya da Japonya ile iş birliği içinde ikinci bir santral kuracak” açıklamasında bulundu.

Türk filosu ile ilgili Başkan Erdoğan’ın açıklamalarına da yer veren gazete “Sayın Erdoğan, partisinin amacının denizdeki Türk gücünü daha da güçlendirmek için iki kat daha büyük bir gemi inşa etmek olduğunu söyledi” diyerek Başkan Erdoğan’ın bir sonraki hedefine vurgu yaptı.

Başkan Erdoğan’ın açıklamaları Proto Thema’nın da gündemindeydi. Gazete yine Başkan Erdoğan’ın TCG Anadolu’nun iki katı büyüklüğünde bir uçak gemisi sözü verdiğini kaydetti.

Bunun yanı sıra Erdoğan’ın ‘Türklerin Osmanlı donanması amirali Barbaros Hayrettin Paşa’ya layık torunlar olacaklarını söylediğinden’ de bahsedildi.

Başkan Erdoğan konuyla ilgili “Bu geminin iki katını inşa edebilmek için İngilizlerle konuşuyorum. Yani denizlerdeki gücümüzü artırabilmek için uçak gemimizi daha da büyüteceğiz. Barbaros’un torunları gücünü Barbaros’a gösterecek” demişti.

Türkiye’nin ise Birleşik Krallık’la bir ortak denizaltı inşa etme gündemi var. Son zamanlarda bu durum da dünya manşetlerini oldukça meşgul ediyor.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Bosna Savaşı’nın iki kurbanı daha törenle defnedildi

Read Next

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, Prizren ve Mamuşa’yı ziyaret etti