Erdoğan: “Soykırımın unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa soykırımının 27. yılı anma törenine bir mesaj gönderdi.

Erdoğan, “Bosna-Hersek’in, toprak bütünlüğü dahilinde, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak varlığını sürdürmesi, Srebrenitsa’da ve Bosna-Hersek’in diğer bölgelerinde kaybettiğimiz şehitlerimize karşı borcumuzdur.” dedi.

Mesajında Bosna Hersekliler ve şehit yakınlarının kurban bayramını da tebrik eden Erdoğan, “Bu mübarekgünlerin bize, size,İslam Âlemine ve tüm insanlığa barış, huzur ve bereket getirmesini Rabbim’den niyaz ediyorum” dedi.

Erdoğan, “İnsanlık onurunun ayaklar altına alındığı, Avrupa tarihinin kara lekesi olan Srebrenitsa Soykırımı‘nın 27’nci yıldönümünde, Boşnak kardeşlerimizin yaşadığı acıları yeniden kalplerimizde hissediyoruz. 27 yıl sonra bugün ebediyete uğurladığımız şehitlerimizi ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, mekânlarını cennet eylesin. Şehitlerimizin kederli yakınlarına ve Boşnak kardeşlerimize şahsım ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum. Soykırımın üzerinden çeyrek asırdan fazla süre geçse de, acımız ilk günkü gibi tazedir. Ortaya çıkartılan her toplu mezar, ebedi istirahatgâhına uğurladığımız her şehitle birlikte acımız ve hüznümüzde büyümektedir. Hâlâ evlatlarının ve yakınlarının akıbetini öğrenmeye çalışan mağdurlar varken, soykırımda rolü olanların samimi bir yüzleşme yerine kendilerini aklama yarışına girmeleri ise insanlık adına utanç vericidir. Soykırım suçunu önemsizleştirmeyi hedefleyen, Boşnak kardeşlerimizin acılarını görmezden gelen, şehitlerimizin aziz hatıralarını inciten bu tür adımları kabul etmiyor, esefle karşılıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Bosna Hersek’e olan desteklerinden de bahseden Erdoğan, “Bosna-Hersek’in, toprak bütünlüğü dahilinde, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak varlığını sürdürmesi, Srebrenitsa’da ve Bosna-Hersek’in diğer bölgelerinde kaybettiğimiz şehitlerimize karşı borcumuzdur. Türkiye bu anlayışla Bosna-Hersek’in güvenliği, esenliği ve aydınlık geleceği için gereken her türlü desteği sağlamaktadır. Hiç şüphesiz huzurlu ve müreffeh Bosna-Hersek’in teminatı yetişmekte olan genç nesildir. Bosnalı gençler gayretleriyle, başarılarıyla, geçmişi unutmadan geleceği inşa etmedeki kararlılıklarıyla ülkelerinede umut kaynağı olmaktadır.Türkiye, diğer alanlarda olduğu gibi Bosna-Hersek’in eğitim altyapısının geliştirilmesine yönelik katkılarını da sürdürmektedir. Nasıl tarih boyunca Boşnak kardeşlerimizin iyi ve kötü günlerinde yanında olduysak, inşallah bundan sonra da tüm imkânlarımızla Bosna-Hersek’e sahip çıkamaya devam edeceğiz. Özellikle 27 yıl önce tüm dünyanın ve Avrupalı askerlerin gözü önünde işlenen soykırımın unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Read Previous

Kurtulmuş: Srebrenitsa katliamı sırasında uluslararası camianın sessizliği derin ve acı izler bıraktı

Read Next

Srebrenitsa soykırımının 50 şehidi daha toprağa verildi