Erdoğan: Kendimiz olmaktan, milli ve manevi değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul’daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul’daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı, Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi tarafından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen “Dünya Türk Girişimciler Kurultayı”ndaki konuşmasında, ilk kurultayın 72 ülkeden iş adamlarının katılımıyla gerçekleştiğini, ikincisinde bu sayının 90’a çıktığını, bugün ise 95 ülkeden iş adamanın kurultayda yer aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ecdadın Orta Asya’dan geleli, yani diaspora kavramından hareketle kopalı bin yıl olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim geçmişimizde asla sömürgecilik lekesi olmadığı gibi, biz millet olarak bu psikolojiye tahammül edebilecek bir yapıya da sahip değiliz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde sömürge durumunda olmaktan rahatsızlık duymayan, tam tersine bunu benimsemiş toplumlara rastladığımızda gerçekten çok üzülüyoruz. Üstelik bunlar, geçmişlerinde çok parlak, çok zengin medeniyetler kurmuş toplumlar. Halbuki bu insanlar kendi özgünlüklerini koruyabilseler, sahip oldukları zenginlikleri kendileri için kullanabilseler, şu anda bulunduklarından çok daha ileride olabilirler. Bunun için biz nerede yaşarsak yaşayalım, ne iş yaparsak yapalım, hangi eğitimi alırsak alalım, kesinlikle kendimiz olmaktan, milli ve manevi değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz.”

“2023 hedeflerimizi hayata geçirmemize engel olamayacaklar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bütçe performansının 23 Avrupa Birliği üyesi ülkeden daha iyi durumda olduğunu dile getirerek, “İnşallah 2016’da Türkiye’nin ekonomide toparlanış hazırlıklarını tamamlayıp, yeniden güçlü bir yükseliş eğilimine girdiğine hep birlikte şahit olacağız. Ne terör ne de bölgesel sorunlar ne de ülkemizin önünü kesmek isteyen güçler 2023 hedeflerimizi hayata geçirmemize engel olamayacak. Bunun böyle bilinmesini istiyorum.” dedi.

“İnsanilikten nasibini almamış mahluklar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dikkat ederseniz biz ne zaman ‘yeni Türkiye’ dedik, ‘büyük Türkiye’ dedik, işte o zaman akılla, mantıkla izah edemeyeceğimiz, hadiselerin tabii seyrine tamamen aykırı bir sürü sorunu önümüzde bulduk. Allah aşkına soruyorum sizlere, Türkiye’nin güney sınırlarındaki ilçelerinde terör örgütünün başlattığı kalkışmanın mantıklı bir izahı var mı? En başta bölgede yaşayan insanlarımıza zarar veren, sıkıntı veren bu eylemleri hayatın doğal akışına uygun saymak mümkün mü? Sen yol yapacaksın, birileri gelecek oraların müteahhitlerini tehdit edecek. Sen havalimanı yapacaksın, havalimanını havan topuyla vuracak. E bunu kime yapıyoruz? Orada yaşayan Kürt kardeşlerimize. Böyle bir vicdansızlık olabilir mi? İnsanilikten nasibini almamış mahluklar bunlar.” dedi.

“Meselenin kriterler olmadığını gayet iyi anlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Suriye’deki gelişmelerin bir anda böylesine mahiyet ve yön değiştirmesi, bölgenin kendi dinamikleriyle açıklanabilir mi? DAEŞ bahanesiyle oynanan oyunların gerisindeki niyetleri, hedefleri görmemek için herhalde kör olmak lazım. Bölücü terör örgütüne kucak açanların, kol kanat gerenlerin endişesi herhalde bu her taraflarından zavallılık akan teröristlerin kendileri değil, Türkiye’yi 1959 yılından beri Avrupa Birliği kapısında bekletenlerin bilhassa son 10 yılda kabul ettikleri üyelere baktığımızda meselenin kriterler olmadığını gayet iyi anlıyoruz.”

“Burası senin ülken değil, Türkiye”

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın dünkü duruşmasına değinerek, “Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul’daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları içerisinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde bir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar.” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

David Beckham stadyum yapıyor

Read Next

Boşnak yönetmenden Suriyeli yetimlere tiyatro atölyesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *