Erciyes: Türkiye her zaman Batı Trakya Türklerinin yanında

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Türkiye’nin her zaman Batı Trakya’daki soydaşlarının yanında olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, arife günü ve Ramazan Bayramı’nda Gümülcine ve İskeçe’yi ziyaret ederek, Batı Trakya Türk Azınlığıyla bir araya geldi.

Yunanistan’a atanan Türk büyükelçiler arasında gelenek olduğu üzere Atina dışındaki ilk ziyaretini Batı Trakya’ya yapan Erciyes, burada çeşitli temaslarda bulundu.

Büyükelçi Erciyes, 20 Nisan Perşembe günü Atina’dan bölgeye gelerek ilk olarak Batı Trakya Türk Azınlığının insan hakları mücadelesinin sembol ismi merhum Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti.

Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios’u da makamında ziyaret ederek, Yunanistan’ın, Türkiye’deki deprem felaketinin ilk anından itibaren gösterdiği dayanışma ve yaptığı yardımlar için teşekkür eden Erciyes, 28 Şubat’ta Tembi’de meydana gelen tren kazası nedeniyle hayatını kaybedenler için Metios’a taziyelerini iletti.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa ve Gümülcine Türk Gençler Birliğinde Danışma Kurulu üyeleriyle görüşen Erciyes, Danışma Kurulunun verdiği iftara katıldı.

Büyükelçi Erciyes 21 Nisan Cuma günü de Gümülcine Eski Camii’ndeki bayram namazının ardından Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunda gerçekleşen bayramlaşma töreninde soydaşlarla bayramlaştı.

Büyükelçi Erciyes daha sonra İskeçe’ye geçti. Çağatay Erciyes ve beraberindekiler ilk olarak İskeçe Müftülüğünü ziyaret ederek, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’yla görüştü. Müftülük çalışmaları hakkında müftü Trampa’dan bilgi alan Büyükelçi Erciyes, Cuma namazı için İskeçe Aşağımahalle Çınar Camii’ne geldi. Erciyes, cami girişinde soydaşlarla görüştü.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes son olarak Yunanistan’ın azınlığın etnik kimliğini inkar ederek Türk isminin kullanılmasına izin vermediği İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret etti. Erciyes, İTB girişinde dernek yöneticileri tarafından karşılandı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu burada yaptığı konuşmada İTB’nin çalışmalarını ve bu yıl 40. yılını dolduran İskeçe Türk Birliği’nin hak arama mücadelesini anlattı.

Büyükelçi Erciyes de İTB’nin verdiği mücadeleyi yakından takip ettiklerini ve bu mücadeleye her zaman ülke olarak destek verdiklerini söyledi.

Erciyes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un geçen hafta bölgeyi ziyaret ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin her zaman Batı Trakya’daki soydaşlarının yanında olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik haklı mücadelesine her zaman destek olmaya devam edeceğini vurgulayan Erciyes, Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından Türk-Yunan ilişkilerinde yumuşama ve pozitif bir iklim yaşandığını kaydetti.

Erciyes, bu sürecin iki ülke arasındaki tüm sorunların çözümüne olanak vermesini temenni ettiğini ve bu çerçevede Batı Trakya Türk Azınlığı’nın karşılaştığı meselelerin de çözülmesini umduğunu dile getirdi.

Doğu Makedonya ve Trakya Bölge Başkanı Hristos Metios’u da makamında ziyaret ederek, Yunanistan’ın, Türkiye’deki deprem felaketinin ilk anından itibaren gösterdiği dayanışma ve yaptığı yardımlar için teşekkür eden Erciyes, 28 Şubat’ta Tembi’de meydana gelen tren kazası nedeniyle hayatını kaybedenler için Metios’a taziyelerini iletti.

Büyükelçi Erciyes’e programı boyunca Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal eşlik etti.

milletgazetesi.gr

Read Previous

8 saatte 820 sürücüye hız limiti cezası kesildi

Read Next

Sırp lider Dodik’in, “Sırp Cumhuriyeti, Sırbistan ile ortak devlet olsun” açıklamasına tepki