24 Haziran 2020 tarihinde ilk defa online olarak Ensar Kız ve Erkek Üniversite Öğrenci Yurtları 12. mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet törenine T.C. Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, TİKA Üsküp Ofis Koordinatörü Aytekin Ayden, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Ensar Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki, Ensar Derneği yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Mezuniyet Töreni açılış ve selamlama konuşmalarıyla başladı.

Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki yaptığı selamlama konuşmasında “Kız ve Erkek Yurdu projesinin 2006 yılında gündeme geldiğini ve TİKA’nın destekleriyle 2007 yılının Şubat ayında projenin başlatıldığını  ve kısa bir süre sonra Erkek Yurdu projesinin de faaliyete geçti. Bu projenin gerçekleşmesinde o günlerden bu günlere kadar TİKA’ya, Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına, ve T.C Üsküp Büyükelçiliği’ne vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederim” dedi.

MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin yaptığı selamlama konuşmasında“Özellikle diğer çalışmalarda olduğu gibi, yurt çalışmalarında ve Ensar Derneği’n hem tebrik ediyor hem de MATÜSİTEB’i temsilen teşekkür ediyoruz. İnşallah bu çalışmalar özellikle yeni nesillerin gelişmesinde, kimlik inşaasında ve gelecekte atacakları kariyer anlamında, oluşturacakları planlamalarda kendi memleketlerinde yapacakları hizmetlerde en önemli dönem olan Üniversite eğitimi döneminde yurtlarda hem barınma hem bununla birlikte örgün eğitim aldıkları yurtların çalışmasında önemli bir durumdır” ifadelerini kullandı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden yaptığı konuşmada “TİKA’nın projelerinin 3’te 1’ini eğitim projeleri dolduruyor.  Zaman zaman Ensar yurtlarını ziyaret ediyorum, çok iyi şartların olduğunu görüyorum. Evlerimizden daha iyi imkanları sunan ve bu görevi de başarılı şekilde sürdürdükleri için Ensar Derneğini tebrik ediyorum. Mezun öğrencileri tebrik ediyorum, iyi bir kariyer iyi bir gelecek temenni ediyorum. Öğrenciler geçmişlerini unutmasınlar, geçmiş ve geleceklerine sahip çıksınlar, inanç ve azimle hayatlarına devam etmenizi temenni ediyorum” dedi.

Mezuniyet töreninde konuşma yapan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat “Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Ensar Derrneğinin Yurt projesi Türkçenin yayılmasında ve ileri bir seviyeye gelmesinde çok emekleri vardır. Eğitim anlamında Kuzey Makedonya Eğitim Bakanlığının yapmadığını ve bu boşluğu sizler dolduruyorsunuz” dedi.

Selamlama konuşması yapan T.C. Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök “Mezun olan öğrencileri tebrik ediyorum. Yaşamınızda yeni bir aşamaya giriyorsunuz, sizlere üstün başarılar diliyorum. Eğitim hayatınız boyunca özümsediklerinizi uygulamaya koyacaksınız, takdir edersiniz ki eğitim kurumlarının yanısıra sosyal çevremiz de dünya görüşümüzün biçimlendirilmesinde rol oynar. Ailenizin, çevrenizin ve elbetteki üniversite çağınızda eviniz olan Ensar’ın da gelişimi sürecinde etkisi büyük olmuştur. Genç kuşaklar toplumların umut kaynağıdır. Bugünkü küresel manzaranın siz gençlerin enerjisiyle, yenilikçi tarz ve yaklaşımlarıyla daha iyiye doğru değişebileceğinin olan inancımı dile getirmek isterim” diye konuştu.

T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan “Ensar derneği Kuzey Makedonya’da önemli bir hizmeti yürütüyor. Boşluğu dolduruyor. Bu noktada Süleyman hocama ve hizmet veren yönetim kademesinde tüm arkadaşlarımızın bu özel gayretlerini tebrik ediyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının sonrasında Ensar Derneği Kız ve Erkek Üniversite Öğrenci Yurtları kısa tanıtım video sunumu gerçekleştirdi.

Sonrasında Ensar Derrneği Yurtları Genel Müdürü Necati Süleyman’ı temsilen Kız ve Erkek Üniversite Öğrenci Yurtları idarecileri, ilk önce Kız Yurdu Müdüresi Kadriye Süleyman ve devamında Ensar Erkek Yurdu Belletmeni İbrahim Yaşar  söz aldı.

Akabinde Kız ve Erkek Yurtlarından mezun olan öğrencilerin birkaçı düşünce ve duygularını ifade etmek üzere söz aldı.

Devamında mezun olan öğrencilere Derneğimiz tarafından hazırlanan takdir belgeleri video gösterimine geçildi.

Son olarak ise programın ev sahibi olan Ensar Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki kapanış konuşmasınında şunları söyledi:  “Değerli misafirler, kıymetli davetliler, ve bu gecenin ev sahipleri olan öğrencilerimiz, hepinize katılımınızdan dolayı ve bu güzel programa şeref kattığınızdan dolayı teşekkür ediyorum. 2007 yılından devam eden bu serüven devam ediyor, inşallah bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devletinin ve TİKA ile Ensar Derneğinin destek ve çalışmalarıyla yürütülen bu proje inşallah bundan sonra da devam edecektir”

Önceki Haber

‘O tabelaları sökebilirsiniz, ama ümmetin gönlündeki Türkiye sevgisini asla sökemeyeceksiniz’

Sonraki Haber

TMBH’den Sağlık Bakanı Filipçe’ye eleştiri