Üsküp merkezli Ensar Kültür, Yardımlaşma ve Eğitim Derneği, Kurban 2021 organizasyonu kapsamında “Kurban bağışlarınız hayat bulsun” sloganı altında gerçekleştirdiği kurban kampanyasını başarıyla tamamladı.

Ensar Derneği’nden yapılan açıklamada, “Dernek meclis üye ve gönüllülerinin yanısıra, Türkiye’den Rumeli Türkleri Vakfı, İHH Vakfı ve Sadakataşı Derneği iş birliğinde başkent Üsküp’te kurbanların kesimini, Üsküp ve Doğu Makedonya’nın Ustrumca şehrinde kurban etlerinin dağıtımını gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verildi.

Kurban Organizasyonu’na Sadakataşı Derneği temsilcisi olarak Payitaht Abdülhamid dizisi oyuncusu Ali Nuri Türkoğlu, İHH Vakfı ve Rumeli Türkleri Vakfı’ndan gelen gönüllü misafirler de katıldı.

Söz konusu organizasyonda toplamda 385 hisse (55 büyükbaş) kurbanlık kesilip, toplamda 2 bin 200 civarında aileye et dağıtımı gerçekleşti.

55 büyükbaş hayvanın toplanmasında Ensar Derneği meclis üyeleri ve çarşı esnafının ise 24 büyükbaş, Türkiye’den Rumeli Türkleri Vakfı’nın 17 büyükbaş, İHH Vakfı’nın 7 büyükbaş ve Sadakataşı Derneği’nin 7 büyükbaş desteği oldu.

Açıklamada, “Bu organizasyondaki amacımız Kuzey Makedonya’daki muhtaç ailelerin ve yetimlerin yalnız olmadıklarını ve unutulmadıklarını hissettirmekti. Bu yıl düzenlenen Kurban organizasyonu kapsamında özellikle, Üsküp ve civarı ile Doğu Makedonya bölgesi kapsandı.İlk önce kurbanların satın alımı ve kesimi yapıldı. Kesimler yapıldıktan sonra paketler hazırlandı ve dağılıma göre kurban dağıtımı yapıldı. Bunun akabinde bölge sorumlularına ulaştırıldı.” denildi.

Bu yılki Ensar Derneği Kurban organizasyonununun Üsküp ve civarı ile Doğu Makedonya’da yapılan yardımlar olmak üzere iki bölgede gerçekleştirdiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1) Üsküp ve Civarında yapılan yardımlar: Üsküp ve Civarında 1200 civarında aileye et dağıtımı gerçekleşti. Bu organizasyonda Üsküp’ün Çair, Dükkancık, Serava, Gazibaba, Yahya Paşa, Butel, Şutka, Dijonska semtleri ile yoksul ve muhtaç aileye et dağıtımı gerçekleşti.

2) Doğu Makedonya’nın Ustrumca bölgesinde yapılan yardımlar: Dağıtımlar Doğu Makedonyanın iştip ve Ustrumca bölgesinde İştip Müftülüğü koordinasyonunda gerçekleşti. Kurban Bayramı’nda bu konudaki hassasiyetimizi göstermeye çalıştık. Doğu Makedonyanın Ustrumca ve Ustrumca’nın Vasilevo Belediyesine bağlı, Gradaşor ile Yüksek Mahalle, Yeni Mahalle, Dobraşin, Staro Baldovci, Pipirevo, Hamzalı ve farklı bölgelerdeki 1000’e yakın aileye et dağıtımı gerçekleşti.

Ensar Derneği olarak, kurban faaliyetinde maddi ve manevi yönden emeği geçen herkese teşekkür eder, bütün müslümanların kurbanları kabul bayramları mübarek olsun olmasını dileriz.”

Önceki Haber

Son 24 saatte 17 yeni vaka, 1 ölü

Sonraki Haber

Saraybosna Film Festivali’nde 47 film yarışacak