Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı, 5. Bölge milletvekili adayı ve Seçim Kurmay Başkanı Enes İbrahim ile 15 Temmuz’da düzenlenecek erken genel seçimlerde partinin seçim kampanyasını, Kovid-19’un seçim kampanyasına etkilerini, koaliyson ortakları ile izlenen stratejiyi ve seçim programını konuştuk.

TİMEBALKAN ÖZEL

THP Seçim Kurmay Başkanı Enes İbrahim parti olarak özel protokollerle seçim çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, “Yetkili kurum ve kuruluşlarının tavsiyelerine uyarak, açık alanda 50 kişiden fazla olmamak kaydıyla açık hava toplantıları düzenlemekteyiz. Özellikle koronavirüs salgınından dolayı seçmenimize daha küçük grupları ile ulaşıyor, sosyal medya ile telefon görüşmeleriyle seçim bildirgemizi tanıtmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların sağlığının kendiler için önemli olduğunu vurgulayan İbrahim, “Türk Hareket Partisi olarak seçim çalışmalarının büyük bir bölümünü tek başına yürütürken, kısmen yer aldığımız ‘‘YAPABİLİRİZ’’ koalisyonunun çalışmalarına katılmaktayız.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs salgınından dolayı seçim çalışmalarının alışagelmiş seçim kampanyaları dışında yapıldığını anımsatan İbrahim, “Yetkili kurumların önlem kapsamında almış oldukları uyarılarla seçim çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sosyal medyaya daha fazla önem verip, alternatif teknolojiyle seçmenlere ulaşmaktayız.” dedi.

“Böyle bir ittifak ayrıştırıcı politikalar üretemez”

Geçmiş yıllarda ayrımcılık politikalarından dolayı değişik etnik kimliğe mensup, değişik dinlere inanların bir araya gelmesinin mümkün olmadığını söyleyen Enes İbrahim, “Ayrıştırıcı politikaları yenerek, birlikte yaşama kültürünü geliştirdik. Koalisyonumuzda her etnik toplululuktan partiler var, değişik siyasi görüşlere sahip olan partiler var, ülke tarihinde ilk defa seçim öncesi koalisyonda Makedon, Arnavut, Türk, Boşnak, Roman ve Sırp partileri var. Böyle bir ittifak ayrıştırıcı politikalar üretemez.” değerlendirmesinde bulundu.

2.5 yıllık iktidarları döneminde çözülen sorunlarla birlikte ülkenin NATO üyesi olduğunu kaydeden İbrahim, “Şimdi sıra ekonomik refah ve ekonomik kalkınmaya geldi. Önümüzdeki dönemde yer aldığımız ittifakla birlikle ekonomimizi güçlendireceğiz, geliştireceğiz. Etnik kavgaların tarihe karıştığı bu dönemde ülkede yaşayan her vatandaşın eşit haklara sahip olması ve ekonomik gelişim önceliğimizdir. Öncülüklerimizi seçmene anlatıyoruz.” diye konuştu.

“Siyasette duruş çok önemlidir”

THP’nin 2014 yılından itibaren kendi seçim programı ile seçimlere katılan tek parti olduğunu ifade eden İbrahim, “Bizler kıvrak siyaset yerine ilkeli siyaset yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Siyasette duruş çok önemlidir. Bizim duruşumuz her zaman hak, hukuk ve adaletten yanadır.” dedi.

Parti olarak hazırladıkları seçim bildirgesinin bir bölümünün ittifak programında da yer aldığını belirten İbrahim, “Ancak Türk Hareket Partisi, ülkede yaşayan Türk toplumunun en önemli ve en istikrarlı partisi olduğundan Türklere yönelik çalışmalarımız mevcuttur. Parti programımızda çok önemli konulara değindik. Çok önemli vaadlerimiz var. Ancak kısaca özetlemememiz gerekirse Türk Hareket Partisi yeni iktidar döneminde Türk Gençlik Kültür Merkezi açacaktır. Yeni dönemde Türk Tiyatrosu’nun inşaasını tamamlayacağız. Ayrıca Gostivar’da ikinci Türk tiyatro sahnesinin oluşturulması için girişimlerimiz devam edecektir. Edebiyat alanında ise başta genç yazarlara, edebiyat bilimi konulu eserlere, modern sanat konularında devlet desteğinin arttırılması için gayret gösterilecektir.” açıklamalarda bulundu

“THP yeni iktidar döneminde Türk Gençlik Kültür Merkezi açacak”

‘‘Toplulukların Kültürlerini Geliştirme İdaresi’’nin 2019 yılında Kültür Bakanlığı’ndan ayrılarak, yeni kurulan Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanlığı’na dahil edildiğini anımsatan İbrahim, İdarenin işlevselliğini yükseltmek, bağımsız kurum ile amaç ve faaliyet alanlarının netleşeceği bir yasa getireceklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Resne’de bulunan Niyazi Bey Konağı’nda ise Niyazi Bey Anı odası için girişimleri başlattık, önümüzdeki dönemde ise gerçekleştireceğimizi ümit etmekteyiz. Toplulukların Dillerindeki Eğitimi İlerletme ve Geliştirme İdaresi Eğitim ve Bilim Bakanlığı bünyesinden çıkartılarak, Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanlığı’na katıldı. İdarenin etnik dillerde yürütülen eğitimin gelişimi için ve genel anlamda idarenin daha fazla işlevsel olması için yasa teklifinde bulunacağız.Tarımdan, ekonomiye, ekonomiden, demokrasi ve insan haklarına kadar, tam anlamıyla her alanla ilgili ciddi vaadlerimiz var. Soydaşımızın bizleri yakından takip edip, seçim bildirgemizi daha yakından öğrenebileceklerini düşünüyorum.”

“THP, Türk toplumu ile fikir birliğine ulaşmayı hedeflemektedir”

THP’nin eleştiriye açık olduğunu, özgür düşünceye önem verdiğini ve siyaseti değerler, ilkeler üzerinden yaptığını kaydeden İbrahim, “Farklılıklara saygılı olmayı ilke edinmiş bir parti; Kuzey Makedonya Türkleri ile bütünleşmiş, Türk toplumu ile fikir birliğine ulaşmayı hedeflemektedir. Ülkede Türk toplumunun yaşadığı ortak sıkıntıların, ortak sorunların Türk toplumunun tüm dinamikleri ile ortak bir şekilde hareket etmeyi benimsemektedir.” ifadelerini kullandı.

Türk toplumunun sorunlarına çözüm bulmak için var olduklarını söyleyen İbrahim, “Yürütmüş olduğumuz davada ben yok, biz varız! Türk Hareket Partisi olarak İsmail Gaspıralı’nın dilde, fikirde ve işte birlik anlayışı ile soydaşımızla bütünleceğiz. Bir ve beraber olmaya devam edeceğiz, hedefe doğru hep birlikte ulaşacağız.” şeklinde konuştu.

İbrahim “Mücadele varsa, umut vardır. Mücadele var ise, gelecek vardır. Geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Biz doğudan batıya, kuzeyden güneye biriz, beraberiz ve büyük bir ailenin temsilcileriyiz. Her yerde, hep birlikteyiz.” diyerek sözlerini noktaladı. 

Önceki Haber

TİKA’dan Karadağ’a tıbbi donanım desteği

Sonraki Haber

Sancak halkı, bölgedeki Kovid-19 vakalarının artmasından endişe duyuyor