Kosova’nın Sırp güçlerinden kurtarılmasının 23’üncü  yıldönümü münasebetiyle merkezi tören,  binlerce Arnavut’un Kosova’yı terk etmek zorunda kaldığı Kosova ile Kuzey Makedonya arasındaki sınırda yer alan Elez Han belediyesine bağlı Blatse yerinde yapıldı. Tören “Kaçıştan Özgürlüğe” Müze Trenin yer aldığı meydanda düzenlendi.

Törende konuşan Kosova liderleri, Kosova’nın yolunun Avrupa-Atlantik entegrasyonu olduğu mesajını verirken, Kosova savaşı sırasında Sırplar tarafından işlenen suçlar için adalet aramaya olan bağlılıklarını dile getirdi.

Tören, 23 yıl önce Blatse’nin Kosova halkı için bir sığınak ve umut olduğunu, devlet topraklarındaki güvenlikten sadece birkaç adım ötede olduğunu söyleyen Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin himayesinde düzenlendi.

Osmani, “Özgürlüğe kaçış ” töreninde yaptığı konuşmada,  katillerin 12 Haziran 1999’da Kosova dışına  kovulduğunu söyledi.

1999 yılının Mart ayından itibaren Sırp rejimi tarafından 1 milyon Arnavut’un  zorla sınır dışı edildiğini kaydeden Osmani, “ O gün özgürlük geldi, zulüm ve katliamlar sona erdi ve  en yeni devletin yaratılması başladı. Bizim için tarihin karanlık saati sona erdi” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti de yaptığı konuşmada, her 12 Haziran’da topraklarımızı ve evimizi korumak için yapılan savaş ve deneyimlerin hatırlandığını söyledi. Kurti, 23 yıl önce Blatse’de yüz binlerce Arnavut, kurtuluşlarını sınırların ötesinde bulduğunu hatırlattı.

Kosovaport

Önceki Haber

Türk cimnastikçi Adem Asil, Hırvatistan’da altın madalya aldı

Sonraki Haber

Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Mesic: Ukrayna’daki savaş en çok Avrupa vatandaşlarının etkilendiği bir ‘felaket’