Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, elektriğin zamlanmayacağını ve ve 1 Temmuz’dan itibaren piyasanın tamamen serbestleştirilmesi koşuluyla elektrik fiyatlarındaki artışı azaltmak için, elektrik KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 5’e düşürüleceğini açıkladı.

Başbakan Zoran Zaev, 1 Temmuz 2021’den 1 Temmuz 2022’ye kadar KDV’nin yüzde 5, 1 Temmuz 2022’den 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 10, 1 Temmuz 2023’ten yüzde 18’e döneceğini kaydetti.

Zaev, “Nihai fiyatın çok yüksek olması, üretim fiyatının ve iletim sisteminin payı göz önüne alındığında, elektrik fiyatlarında bir artış olmayacağına inanıyorum. Devlet, KDV’yi azaltarak vatandaşlara desteğin bedeli konusunda ESM’ye destek mesajı verdi. Bu da ESM’yi kesinlikle ESM’nin üretim fiyatı nedeniyle elektrik fiyatında artışa neden olmayacak bir fiyat formüle edebilecek bir konuma getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki ihalede ESM’nin hangi fiyattan teklif vereceği ve borsanın iki katı olduğu göz önüne alındığında mevcut fiyatla aynı olup olmayacağı sorulan Zaev, kararın verildiğini, ancak şu an için kesinlikle gizli olduğunu vurguladı.

Önceki Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Brüksel’e Kosova tarafından gelenlerin niyeti bizi diyalog sürecinden vazgeçirmekti

Sonraki Haber

UEFA, K. Makedonya maçındaki hareketi nedeniyle Arnautovic’e 1 maç ceza verdi