Üsküp’te El Hilal İnsani Yardım Kuruluşu’nun yıllık olağan Meclis toplantısı yapıldı.

El Hilal İnsani Yardım Kuruluşu tarafından yayınlanan basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

Dün Üsküpte El Hilal İnsani Yardım kuruluşunun yıllık olağan Meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda El Hilal’in 2020 yılı çalışmaları ve 2021 faaliyet programı hakkındaki raporlar gözden geçirilip onaylandı. Meclis üyeleri ve bazı şube başkanlarının yanı sıra Denetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantı Meclis Başkanı Etem Celadini tarafından açıldı ve başkanlık etti.

İlk olarak pandemi nedeniyle iki toplantı arasında hayatını kaybeden üç meclis üyesi için fatiha okunarak dualar edilerek El Hilal merhum Şinasi Karacehennemi, İlyaz Mazllami ve Nasir Selimi’nin ruhlarına Allah’tan merhamet etmesini temennisinde bulunuldu.

Daha sonra Kalkandelen ve Gostivar şubelerinin önerisi üzerine yeni üyeler seçilerek Meclis’in yeni oluşumuna katkı sağlanmış oldu.

Teşkilat Başkanı Behicüddin Şehapi yaptığı konuşmasında, merhumların kişilikleri, özverileri ve yeri doldurulamaz insani yardım alanındaki katkılarından bahsetti.

Şehapi, pandemiye rağmen El Hilali’nin faaliyetlerine ara vermediğini de vurguladı. Tüm programsal faaliyetlerinin uygulanmasında canlılık mevcut olduğunu ve pandemi koruma önlemleri ve kısıtlamaları nedeniyle sadece çocukların sünnet merasimi ve gezileri, Aşure gunü ile ilgili olan üç geleneksel projenin iptal edildiğini dile getirdi. Başkanın sunduğu raporda, altı programsal projenin başarıyla uygulandığı kaydedildi. Böylelikle 3000’in üzerinde aileye yardım ulaştırıldı ve öğrencilerle ve diğer hedef gruplarıyla birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Başkan Şehapi konuşmasının sonunda, El Hilal’in ciddi bir yardım kuruluşu olduğunu ve gönüllülerinin, mesleki faaliyerlerinin yanı sıra, başka hiçbir şeyle değiştirilemiyecek bir misyona sahip, olduklarını bir kez daha kanıtladıklarını belirtti. Meclis üyeleri, 2020 yılı çalışmaları hakkında teşkilat sekreteri Ali Sadiku tarafından okunan faaliyet raporunu ve Denetleme Kurulu Başkanı Nuri Recepi tarafından hazırlanan mali raporu onayladı. Ayrıca katılımcılar, El Hilal’in bir jübile yılı olan 2021, yani kuruluşun 30. yıl dönümü için çalışma proğramını da onayladılar. 2031 yılı Çalışma programı, Başkan Yardımcısı Talat Sadıku tarafından sunuldu.

Toplantının sonunda, Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği’nde enfeksiyon uzmanı olarak çalışan ve Covid 19 virüsünden etkilenen hastaları tedavi etme konusunda yorulmak bilmeyen ve üstün bir çaba göstererek gerçek bir hümanist olduğunu kanıtlayan El Hilal meclis üyesi Dr. İlir Demiri’ye bir plaket sunuldu.

Pandemi döneminde yaklaşık sekiz bin hastaya bakan Dr İlir’e bu hak edilmiş plakette birlikte, Üsküp Osmanlı çarşısı manzaralı bir tablo da hediye edildi.

Önceki Haber

Avrupa basketbolunun en büyüğü Anadolu Efes

Sonraki Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Çözüm bekleyen sorunları AB değil, sadece Türkiye ve Yunanistan çözebilir