Ekstern Testler: Büyük stres, objektifliği ise şüpheli

7 Haziran tarihinde başlayan 2015-2016 eğitim-öğretim yılı ekstern (dışarıdan notlandırma) sınavı yarın (10 Haziran) tarihinde sona erecek.

Devlet Sınav Merkezi bu yıl ilköğretim ve ortaöğretim okullarından toplam 178.648 öğrenci 1.972 dersten ekstern sınavına tabi tutulacak.

Öğrenciler iki dersten sınava giriyorlar, dersleri ise sınavdan üç gün önce öğreniyorlar.

28 ve 29 Haziran tarihlerinde orta okullara yapılacak kayıtlar dolayısıyla ekstern testlerin neticeleri ilk olarak 13 Haziran tarihinde dokuzuncu sınıf öğrencileri için açıklanacak. Geri kalan diğer öğrencileri için ise test sonuçları 17 Haziran’da belli olacak.

Eğitim ve Bilim Bakanığı’ndan alınan haberlere göre ekstern testlerin sorunsuz devam ettiği belirtiliyor.

Sözkonusu proje beşinci yılında da kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Öğretmenlerin objektifliğinin kontrol edilmesi yerine ekstern testler tam aksine öğrenci ve ebeveyinler için büyük stres kaynağı oldu.

Ekstern testlerden endişeli olan bazı ebeveyinler testleri desteklemediklerini açıklayarak “Tamamen gereksiz bir iş. Yıl boyunca öğrenciler onlarca testlere tabi tutuluyorlar. Önceleri eğitim yılını gülerek karşılıyorduk, şimdi se ağlayarak sinirli bir şekilde” ifadelerini kullanıyorlar.

Read Previous

Muhammed Ali son yolculuğuna uğurlanıyor

Read Next

Kabe’de gözleri açılan kör adamın büyük sevinci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *