Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) tarafından maaş artışı talebiyle başlatılan grev devam ediyor.

SONK’nın dün Hükümet’in vardığı kararları ve Mayıs ayındaki bütçe dengelemesiyle çalışanlara yüzde 10 daha yüksek maaş vaadini reddetmesinin ardından, Hükümet ile SONK arasında okullarda ve anaokullarında iki hafta süren genel grevi sona erdirecek bir anlaşmaya varılamadı.

Hükümet dün yüzde 10 ile öğretmen ve eğitimcilerin aylık ortalama gelirlerinin ortalama 2500 dinar artacağını açıklayarak, sürekli maaş artışı sağlayacak ve eğitimde çalışanların sosyal statüsünün kalıcı olarak çözülmesini sağlayacak bir metodoloji sunulduğu belirtilmişti.

Hükümet, ücret artışı için önerilen çözüme rağmen genel grevi sürdürmenin sorumsuz olduğunu ve müzakerelerin devam etmesi çağrısında bulundu.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Genel grevin devam ettirilmesi, çocukların eğitim-öğretim yılı bitmeden derse girmemeleri ve anaokullarına bakılmaması kararı hepimize ve devlete onarılamaz zararlar vermektedir. Eğitim sürecinde kaybedilen her gün ve saat, öğrencilerin doğrudan zararınadır ve hiç kimse bunu tazmin edemez ve bu telafisi mümkün olmayan kaybın sorumlusu Sendikadır ve buna kimse itiraz edemez.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

“Pençe-Kilit Operasyonu terör örgütünün can çekişmesi anlamına gelen bir harekat”

Sonraki Haber

Dünya Bankası’ndan Kosova’ya 50 milyon euroluk destek