Eğitim Bakanlığı: YSP’ye borcumuz yok, tüm kuruluşlara olan yükümlülükler düzenli olarak yerine getiriliyor

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kamu Ulaşım Şirketi’ne (YSP) borçları olmadığını ve kuruluşlara olan yükümlülüklerinin düzenli olarak yerine getirildiği belirtildi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanlık, yasal yetkilerini düzenlediği veya çeşitli gerekçelerle mali yükümlülükler başlatan anlaşmalar imzaladığı tüm kuruluşlara yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getirir.” denildi.

Açıklamada, “Yüksek Öğrenim Yasası (Madde 27, paragraf 6) Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümetinin, öğrencilere yönelik indirimler için öğrenci kartı, ücretsiz şehir içi ulaşım ve diğer fonların sağlandığı diğer özel olanaklar hakkında karar verebilmesini devlet bütçesinden şart koşmaktadır. Fakat bu takvim yılında 2021-2022 eğitim-öğretim yılının kış döneminde, Kiril ve Metodiy Üniversitesi öğrencileri fiziksel varlığı olan derslere katılmadılar.” denildi.

Eğitim Bakanlığı’nın öğrencileri desteklemeye devam edeceği kaydedilen açıklamada, “Amacımız geleceğin akademisyen vatandaşlarının haklarını azaltmak değil, tam tersine yeni burs kategorileri getirerek, burs miktarlarını artırarak, burs miktarlarını artırarak, bugüne kadar birçok kez teyit edilen destek olanaklarını sürekli olarak genişletmek.” ifadelerine yer verildi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı 2023 bütçesinde öğrencilerin ulaşımı için kaynak sağlayacak ve öğretimin fiziki mevcudiyetle devam etmesi halinde bir hükümet kararının alınmasından sonra bunlar YSP’ye devredilecek.

Read Previous

Kamu Ulaşım Şirketi mensupları protesto düzenledi

Read Next

“Makedon Dilinde Türkizmalar – İştip Konuşma Alanı” konusu işlendi