Eğitim Bakanlığı, kapsayıcı eğitim kavramını geniş bir tartışmayla değiştirecek

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, kapsayıcı eğitim kavramını geniş bir tartışmayla değiştirmeyi planlıyor.

Eğitim ve Bilim Bakanı Vesna Yanevska bakanlığın, ebeveynlerin, öğretmenlerin, uygulayıcıların ve profesyonel alanın katılımıyla geniş bir tartışma yoluyla, özel eğitim ihtiyaçları olan çocukların kapsayıcı eğitimine yönelik değişikliklere yaklaşacağını belirterek bunun, Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın odak noktası olacak karmaşık ve çok hassas bir konu olduğunu vurguladı.

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin ifadelerine göre, ülkemizde bu çocukların normal eğitime tamamen dahil edilmesi yönündeki mevcut anlayış başarısızdır ve bu şekilde çocuklarının daha fazla ayrımcılığa maruz kaldığına inanan ebeveynlerden şikayetler bulunuyor.

Kaynak merkezi olan belediye okullarında, ancak yalnızca normal derslere katılamayacak olanlar için çözüm aranacağını açıklayan Yanevska, “Dört yıl öncesine kadar var olan özel okullar birden fazla engeli olan çocuklar ve daha yüksek düzeyde zihinsel engeli olan çocuklar için sözde alanda kalmayı öneriyorlar.” dedi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Hukukun Üstünlüğüne AB Desteği” projesi kapsamında kapsayıcı eğitim konferansı “Eşitlik Konuşmaları” düzenlendi.

Read Previous

Taravari: Dimitrievski seçim coşkusunda, kimse Arnavut bayrağını engelleyemez

Read Next

“Yeni hükümet Türk toplumu gibi diğer etnik topluluklara ne kadar önem veriyor?”