Kuzey Makedonya’da Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) arasında maaş artışı ve diğer konular üzerinde görüşmeler sürüyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü başlayan on günlük uzlaşma süresinin bir parçası olarak, Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK), daha yüksek ücret taleplerini karşılamak ve toplu iş uyumunu sağlamak için bugün Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile müzakerelere devam ediyor.

Dün Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nda bir arabulucu ile yapılan görüşmelerin ardından SONK Başkanı Yakim Nedelkov, görüşme turunun bittiğini ve bugün devam edecekleri görüşmede tekliflerine somut yanıtlar beklediklerini söyledi.

Nedelkov, “Açık olan tüm konular, taleplerimize dayanarak her iki tarafça ele alındı, analiz edildi, tartışıldı.” ifadelerini kullandı.

Arabuluculuk için son tarih pozisyonların uyumlaştırılması için on gündür ve anlaşma sağlanamazsa, yani taraflardan biri tatmin olmazsa, müzakereler on gün daha devam edecek.

28 Nisan’da SONK, 11 Nisan’da başlayan grevi askıya alacağını ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan arabuluculuk anlaşmazlığının barışçıl yoldan çözülmesine yönelik yasal bir hüküm bildirimi aldıktan sonra derslerin yeniden başlayacağını duyurmuştu.

Önceki Haber

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar’dan Bosna Hersek’e ziyaret

Sonraki Haber

Tiran’da oynanacak finalin adı belli oldu