Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, seçilen eğitim modelinin sonuç verdiğini söyledi.

Bugün düzenlediği basın toplantısında güncel konular hakkında konuşan Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, “Kovid-19 zamanında veya içinde bulunduğumuz okul yılında eğitimin uygulanması için ülke olarak seçtiğimiz model başarılı sonuçlar ortaya koydu, bu şekilde önümüzdeki dönemde de devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum, eğer tüm öğrenciler için şartlar oluşturulursa sınıfa geri dön, yapacağız.” ifadelerini kullandı.

İkinci yarı yılda öğrencilerin fiziksel katılım ile okula dönüp dönmeyeceklerine yönelik soruyu yanıtlayan Carovska, şartların oluşması halinde öğrencilerin okullara geri dönebileceğini fakat buna sağlıkla ilgilenen kurumlarla koordinasyon sonucunda karar verileceğini belirtti.

Öğrencilerin %90’ının online eğitimi sorunsuz bir şekilde takip ettiklerini kaydeden Carovska, “İlk üç ay büyük sorunlar yaşanmadan geçti, değerlendirme (notlandırma) cuma günü sona erdi. İlkokul ve ortaokul müdürleriyle bir toplantı yaptım, zorluklar olduğunu söylemediler ve bazılarının zorlukları varsa öğretmen ve bazı ailelerle birlikte bunları yüz yüze görüşerek aştılar.” değerlendirmesinde bulundu.

4 Aralık itibariyle 76 öğrenci ve 167 öğretmenin koronavirüs testinin pozitif çıktığını aktaran Carovska, “Bu, protokollerin tam olarak uygulandığını ve şu ana kadar okullarda hastalığın dahili yayılmasının olmadığını gösteriyor. Bu nedenle eğitim sistemi öğretim yılına başladığı şekilde işlemeye devam etmelidir.” dedi.

Önceki Haber

Türkiye’nin ilk jet motoru ‘Gökbey’le semada olacak

Sonraki Haber

Akaryakıt fiyatlarında indirim