“Edirne’den Mostar’a Kültür Kervanı” Bosna Hersek’te

Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) kuruluşunun 40. yılı kapsamında düzenlenen “Edirne’den Mostar’a Kültür Kervanı” konulu etkinlik Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yapıldı.

TYB tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Kültür Evi’ndeki etkinliğin son durağında “Kaşgar’dan Balkanlar’a Türkçe” konulu konferans düzenlendi.

Kervanda yer alan yazar, şair, ilim adamı, gazeteci ve sanatçılardan oluşan 40 kişilik Türk grup, Bosna Hersekli yazarlarla bir araya gelerek edebiyat tecrübelerini aktarma fırsatı buldu.

TYB’nin kurucusu Dr. Mehmet Doğan, burada yaptığı açıklamada, kervanın 30 Nisan’da Edirne’den yola çıktığını anımsatarak, “Dün Mostar’daydık. Bugün de yolculuğumuzun son menzili Saraybosna’dayız.” dedi.

Kültür kervanının Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk’ta çeşitli edebiyat programları düzenlediğini söyleyen Doğan, “Ziyaret ettiğimiz yerlerde yerli yazarlarla Türk heyetimizi buluşturduk. Her şehirde farklı hikayelerimizden parçalar okuduk, seyahat intibalarımızı anlattık.” diye konuştu.

Bosna Hersek Yazarlar Birliği Başkanı Hadzem Hajdarevic de “İki ülkenin edebiyat dünyasını tanımak için bu tarz etkinliklerin düzenlenmesi son derece önemli. Böylece iki ülkenin okurları hem Türk hem de Bosna Hersek edebiyatını yakından tanıma fırsatı bulacaktır.” değerlendirmesinde bulundu. Hajdarevic ayrıca Türkiye ve Bosna Hersek’ten çok sayıda edebi eserin karşılıklı dillere çevirilerinin olmamasının bir kusur olduğuna işaret etti.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ise enstitünün Bosna Hersek’teki çalışmaları hakkında bilgi vererek, ülke genelinde yürüttükleri “Tercihim Türkçe” projesi kapsamında Bosna Hersek’te 8 bin 250 öğrencinin Türkçe eğitimi aldığını sözlerine ekledi.

Etkinlikte ayrıca, “Türk Yazarlar Birliği 40. Yıl Sergisi” de konukların beğenisine sunuldu.

AA

Read Previous

Avrupa Karate Şampiyonası yarın Sırbistan’da başlayacak

Read Next

Fliyafest’te ateş sevgi ve dostluk için yakılacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *