Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kuzey Makedonya ziyareti kapsamında başkent Üsküp’te temaslarda bulundu.

TIMEBALKAN

Edirne Valisi Ekrem Canalp ve beraberindeki heyet bugün başkent Üsküp’te Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve Türk Demokratik Partisi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Edirne Valisi Canalp’ın MATÜSİTEB ziyaretinde Genel Başkan Hüsrev Emin, Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman ve MATÜSİTEB eski başkanları Süleyman Baki, Tahsin İbrahim yer aldı.

Edirne Valisi Canalp TIMEBALKAN’a yaptığı özel açıklamada, MATÜSİTEB’i ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

– “Türkiye demek aynı zamanda Balkanlar demek”

Anadolu’dan Balkanlara ve Balkanlarda Anadolu’ya göçler yaşandığını söyleyen Canalp, “Makedonya demek aynı zamanda Türkiye demektir. Türkiye demek aynı zamanda Balkanlar demek, Makedonya demek. Çünkü biraz önce içeride ziyaret esnasında da ifade ettim. Yüz yıllar önce Anadolu’nun değişik yerlerinden Balkanlara göç eden Makedonya’da dahil olmak üzere insanlarımız bu coğrafyada yaşadılar, yüz yıllar boyunca yaşadılar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin hem Kuzey Makedonya hem Balkanlar ile iyi ilişkilere sahip olduğuna dikkati çeken Canalp, “Bu ilişkiler de her geçen gün daha da iyiye doğru gidiyor, daha da gelişiyor ve bu gelişme de sadece siyasi ilişkiler anlamında iyiye gitmesi, diplomatik ilişkilerin iyiye gitmesi değil aynı zamanda ekonomik ilişkilerin de iç içe geçmesi çok yoğun şekilde ekonomik ağların da ortaya çıkmasını sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Edirne’den Türkiye’ye giriş yapan vatandaşlar arasından Kuzey Makedonyalı vatandaşların ikinci ya da üçüncü olduğunu belirten Canalp, “Makedonya’dan bizim insanlarımız Türkiye’ye gelecekler, Türkiye’den insanlarımız Makedonya’ya gelecekler kendi aramızdaki ilişkileri bu ağı, bu networku şu şekilde geleceğe taşıyacağız ve inşallah öyle ümit ediyorum ki bu gelecekte güçlü şekilde yeniden kendini ortaya çıkaracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp

– “Edirne’de yaşamak Makedonya’da yaşamak gibidir”

Gençlere çağrıda bulunan Canalp, “Edirne’deki hem Trakya Üniversitemizin hem de liselerimizde şu anda hali hazırda eğer kayıt yaptırmak isterlerse onlar için her türlü kolaylığı, her türlü yardımı göstereceğimizi buradan ifade etmek isterim. Türkiye’ye gelsinler yani Edirne’de yaşamak Makedonya’da yaşamak gibidir, kendilerini hiç yabancı hissetmeyeceklerdir”. dedi.

Canalp, Kuzey Makedonya’daki lise ve üniversite çağındaki öğrencilerinin Edirne Valiliği tarafından düzenlenen Akademi Rumeli projesinde yer almaya davet etti ve kendilerini misafir etmekten memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Ziyaret sonrasında Edirne Valisi Ekrem Canalp ile MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Önceki Haber

Kosova Başbakanı Kurti: Kosova, en kısa sürede AB VE NATO’ya katılmayı hedefliyor

Sonraki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 1’i FETÖ sanığı 4 kişi yakalandı