Edirne Balkan Türkleri Federasyonundan Basın Açıklaması

Bosna Hersek’in Srebrenitsa Kentinde bulunan ve 1995 yılında Sırpların yaptığı soykırımda hayatlarını kaybedenlerin mezarlarının bulunduğu POTOÇARİ ANIT MEZARLIĞI’na domuz parçaları bırakılarak çirkin bir saldırı yapılmıştır.

Srebrenitsa’nın 11Temmuz 1995 yılında Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edilmiştir. Sırplar kendilerine teslim edilenlerden 8372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katlederek toplu mezarlara gömmüşler, yüzlerce kadın ve küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz etmişlerdir.

Ratko Mladic komutasındaki Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu birlikleri Srebrenitsa ya girerken Mladiç ‘’Bugün 11 Temmuz 1995 Sırplar için kutsal bir günün yıldönümünü kutlamadan önce Sırp Srebrenitsa dayız. Bu kenti Sırp Milletine armağan ediyoruz. Osmanlıya karşı gerçekleştirdiğimiz ayaklanmanın anısına Türklerden öç alma vakti gelmiştir.’’ demiştir. Buradaki Türk dediği Bosnalı Müslümanlardır.

‘’Srebrenitsa Katilamı’’ ya da ‘’Srebrenitsa Soykırımı’’ 2. ci Dünya Savaşından bu yana Avrupa da gerçekleştirilmiş ve hukuksal olarak belgelenmiş en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya Tarihine kazınmıştır.Ratko Mladiç yaptiği soykırımdan dolayı Uluslararası Mahkemelerce müebbed hapse mahkum edilmiş, farklı mahkemelerde görülen davalarda bugüne kadar 45 Sırp İnsanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulunarak 699 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu olarak; ’’Bilge Kral’’ merhum Aliya İzzetbegoviç’in ‘’Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız, kin ve intikam peşinde koşmayacagız’’ dediği gibi bizde geçmişte kalmayarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na yapılan çirkin saldırıyı şiddetle telin ediyor, yaşananlardan Sırp yönetimini sorumlu görüyor, Uluslararası kurumları ve insan hakları savunucularını bu tür insanlık dışı olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasını ivedilikle bekliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Erhan Pekkan 
Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı

Read Previous

Kosova İçişleri Bakanlığı aracı kaza yaptı

Read Next

Gazi Hüsrev Bey Medresesi 482 yaşında

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *