Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç), Rusya’nın Bosna Hersek’e ilişkin birbiriyle çelişen çıkış ve hamlelerinin sebebinin bu ülkenin Bosna Hersek’e yönelik stratejik bir yaklaşımı olmaması olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin Türkiye’ye yapacakları ziyaret öncesinde Federalna televizyonuna konuşan Dzaferovic, “Öncelikle Rusya Federasyonu ve Bosna Hersek arasında iyi ilişkiler olduğunu ifade etmek istiyorum. Dost olmamız ve ikili iş birliği imkanlarından istifade etmemiz gerekiyor. Birbirimize saygı göstermemiz gerekiyor. Eğer Rusya Federasyonu Dayton Barış Anlaşması’na saygı gösterdiğini söylüyorsa bu anlaşmada yazılı olan şeylere de saygı göstermek zorunda. Birbiriyle çelişen açıklamalar yaptıkları açık. Dayton Barış Anlaşması’na saygı gösterdiğini söyleyip aynı zamanda yüksek temsilcinin gitmesini istemek ve uluslararası barış güçlerinin görev süresini kısaltma tehdidinde bulunmak birbiriyle çelişen çıkışlar” diye konuştu.

Rusya’nın Bosna Hersek’te bir tür taktiksel tavır benimsediğini ve Bosna Hersek’te stratejik menfaatlerinin söz konusu olmadığını söyleyen Dzaferovic, “Rusya’nın stratejik çıkarlarının kendi çevresiyle bağlantılı olduğunu ve buradaki durumu sadece mevcut stratejik çıkarlarına hizmet edecek şekilde taktik sebeplerle kullandığını düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 213 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

Türkiye’de 35 yaş ve üzeri vatandaşlar Kovid-19’a karşı aşılanıyor