Dzaferovic: Hırvatistan Cumhurbaşkanının Bosna takıntısı var

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in patolojik bir Bosna takıntısı olduğunu söyledi.

Dzaferovic, Milanovic’in Bosna Hersek’teki duruma ilişkin takıntısının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas takıntısına benzediğini ileri sürdü.

Milanovic, Madrid’deki NATO zirvesinde Bosna Hersek’teki seçim yasası reformuna değinmiş ve bunun bir güvenlik meselesi olduğunu iddia etmişti.

Milanovic’in Bosna Hersek’e odaklanan bir diktatör parodisi gibi olduğunu vurgulayan Dzaferovic, Hırvat liderin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerini Bosna Hersek’te reform şartına bağlayarak veto etme inisiyatifinin de büyük bir fiyaskoyla sonuçlandığını ifade etti.

Milanovic’in gerçekleri kasti bir surette çarpıttığını ve Hırvatistan’daki azınlıkların oy haklarını Bosna Hersek’e örnek gösterdiğini ifade eden Dzaferovic, “Bosna Hersek’te Hırvatlar azınlık değil kurucu halktır ve Bosna Hersek kurumlarının karar alma süreçlerinde Hırvatistan’daki herhangi bir azınlıktan çok daha müessirdir” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 259. sayısı çıktı

Read Next

Bosna Hersek Büyükelçisi Alagiç’ten Eskişehir Osb’ye Ziyaret