Dzaferovic: Dünya güçleri Bosna Hersek’i destekleyecek

Bosna Hersek Devlet Başkanlğı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, dünyanın büyük güçlerinin temsilcilerinin Bosna Hersek’teki son durum hakkında çok iyi bilgi sahibi olduklarını belirterek, Bosna Hersek’in onların desteğine güvenebileceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça yayın servisine konuşan Boşnak lider, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Milorad Dodik’in ayrılıkçı politikasının tam bir fiyasko yaşadığına ve izole edildiğine işaret ederek, dünyanın Bosna Hersek yanlısı siyasete tepkilerinin olumlu olduğuna inandığını belirtti.

Dzaferovic, “Mesajlar net ve Bosna Hersek için iyi. Tartışmanın sonuçları açık. Bosna Hersek, ABD liderliğindeki uluslararası toplumun tam desteğine sahip ve Sırp Cumhuriyeti entitesi makamlarının eylemleri ayrılıkçı olarak nitelendiriliyor. Geçen kış boyunca Dodik, hareketlerinin ayrılmaya yol açmadığına ve Dayton’a bağlı kalan tek kişinin kendisi olduğuna Batı’yı ikna edebileceğine hala inanıyordu. Artık tam bir fiyasko yaşadığı açık.” ifadelerini kullandı.

AA

Read Previous

Bulgaristan Başbakanı Petkov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ile bir araya geldi

Read Next

Dünyada ülkesi içinde yerinden edilenlerin sayısı 60 milyona yaklaştı