Türkiyeli tanınmış sanatçı Dursun Ali Erzincanlı, Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen Köprü Gençlik Okulu’nda seminer verdi.

TİMEBALKAN

Üsküp Vilayet Konağı Amfisi’nde düzenlenen “Evlad-ı Fatihan ile Hasbihal” konulu seminere MATÜSİTEB Genel Başkanı ve Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten, Proje Koordinatörü Mehmed Arif, Köprü Derneği Yönetim Kululu Üyeleri; Leyla Şerif Emin, Seyhan Yakupi Bağdat, Seyyid Emin’in yanı sıra öğrenciler katıldı.

Dursun Ali Erzincanlı TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, çok büyük ve kadim bir medeniyet ve kadim bir milletin Üsküp’teki fertlerini ziyaret maksadıyla Üsküp’te olduklarını söyledi.

Erzincanlı, “Geleceğimiz olan evlatlarımızı kardeşlerimizi ziyaret maksadıyla geldik. İnşallah hayırlı güzel olur ve gelecekte ecdadımızın yaptığı gibi yeryüzüne adaleti, şefkati, merhameti yayan birer fert olarak İnşallah Allah-u Teala onları başarılı kılar. Bu duygu ve düşüncelerle sebep olan herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü Mehmed Arif de 1 buçuk yıl aranın ardından fiziksel katılımlı ilk semineri gerçekleştirdiklerine dikkati çekti.

Türkiye’den çok değerli bir konuğu ağırladıklarını kaydeden Arif, “Kendisi bize İslam’ı, sahabeleri, peygamber efendimizi, okumuş olduğu ilahilerle sevdiren çok değerli usta sanatçımız ve aynı zamanda şair Dursun Ali Erzincanlı. Lise ve üniversite öğrencilerimiz çok heyecanlı bu konuda. Verimli bir seminer süreci geçireceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Seminerde Asr-ı Saadet döneminde Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatından kesitler anlatan Erzincanlı, Kuran’ı Kerim’in işaret ettiği mucizelere vurgu yaptı.

Ecdat yadigârı başta camii ve tekke gibi yapıların İslam şehir medeniyetinin en nadide sembolleri olduğuna dikkati çeken Erzincanlı, Osmanlı’nın insan ve çevre odaklı geliştirmiş olduğu vakıf kültürünün altını çizdi.

Şiir yazma ve seslendirme serüvenini gençlerle paylaşan usta sanatçı Erzincanlı, eserlerinde daima Hz. Muhammed (sav) sevgisini insanlara ulaştırma gayreti içinde olduğunu ifade etti.

Usta sanatçı Dursun Ali Erzincanlı ‘Faran Dağlarında Açan Sevgili’ şiirini canlı seslendirdi.

Seminer soru cevap faslıyla son buldu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Köprü Derneği tarafından gerçekleştirilen “Köprü Gençlik Okulu 2021” projesine 110 lise ve üniversite öğrencisi katılıyor.

Önceki Haber

EURO 2020’de K. Makedonya’nın da yer aldığı C grubunun analizi

Sonraki Haber

Genç kickboksör Türker başarıdan başarıya koşuyor