Dünyanın önde gelen çadır tedarikçilerinden Pakistan, Türkiye’ye 100 bin çadır üretiyor

Dünyanın önde gelen çadır üreticilerinden Pakistan’daki fabrikalar, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle Türkiye için 100 bin çadırı ay sonuna kadar üretmeyi hedefliyor.

Başbakan Şahbaz Şerif’in, Türkiye’yi ziyaretinin ardından 19 Şubat’ta Türkiye için 100 bin çadır hazırlanması talimatı sonrası çok sayıda fabrika, bu miktarın yetiştirilmesi için mesai yapıyor.

Lahor’a bir saat uzaklıktaki Kasur şehri çevresine yerleşen fabrikalar, burada ürettikleri çadırları dünyanın dört bir yanına gönderiyor.

Pencap eyaleti, ülkedeki pamuk üretiminin önemli bir kısmını tek başına karşılıyor. Pamuğun, çadır ve kanvas kumaş üretiminde en temel ham madde olması dolayısıyla firmalar, eyaletin başkenti Lahor’a yakın mesafelerde konumlanmış durumda.

Uluslararası kurumlara çadır tedariki

Pakistan Kredi Derecelendirme Kuruluşu (PACRA) verilerine göre, Pakistan’ın çadır yapımında kullanılan 100 milyon metrekare kanvas kumaş üretme kapasitesi bulunuyor. Bu kanvas kumaşın yüzde 60’ı ihraç edilirken, kalan yüzde 40’lık kısım ülke içerisinde kullanılıyor.

Pakistan; Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Gıda Programı (WFP), Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) gibi kurumlara çadır, kanvas kumaş, branda, battaniye ve sineklik gibi yardım malzemeleri sağlıyor.

Pakistan’ın 2020’de en çok çadır, kanvas kumaş ve branda ihraç ettiği ülke yüzde 22 ile Suudi Arabistan olurken, bunu sırasıyla yüzde 14 ile Türkiye, yüzde 8 ile Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 5 ile ABD takip ediyor.

Çadır ve benzeri yardım malzemelerine olan talep, doğal afetler, bölgesel çatışmalar ve sağlık krizlerine bağlı değişiyor.

Çadır, kanvas kumaş ve branda ihracatında 2020’de 98,4 milyon dolar gelir elde eden Pakistan, 2021’de ihracatını 110,3 milyona çıkardı.

Aylık üretim kapasitesi 200 bin

AA muhabiri, Kasur şehri çevresindeki çadır üretim tesislerini görüntüledi ve buradaki tedarikçilerle görüştü.

Pakistan Kanvas ve Çadır Üreticileri ve İhracatçıları Birliği (PCTMEA) Başkanı Osman Resul Butt, 48’i Pencap’ta olmak üzere ülke genelinde 101 çadır üretim fabrikası bulunduğunu belirterek, “Yurt dışından tüm talepleri durdurduk, tamamen Türkiye’ye çadır göndermek için çalışıyoruz.” dedi.

Butt, Başbakan Şerif’in Türkiye ziyaretinin ardından çadır firmalarıyla toplantı yaptığını ve 100 bin çadır talimatı verdiğini anımsatarak, “Pakistan, çadır üretiminde dünyada ön sıralarda. Bir ay içerisinde 200 bine kadar çadır üretebiliriz. Herhangi bir ülkenin böyle büyük bir kapasitesi bulunmuyor.” ifadesini kullandı.

Çadır üretiminde tüm temel ham maddelerin Pakistan’da bulunduğuna dikkati çeken Butt, bundan dolayı çadırları hızlı ve uygun fiyata piyasaya sunabildiklerini söyledi.

Butt, Pencap eyaletinin ülkedeki pamuğun yüzde 60’ından fazlasını ürettiğini aktararak, pamuğu hızlıca işlediklerini, ithalatı sıfırladıklarını ve bu sayede uygun fiyata üretim yapabildiklerini dile getirdi.

“Tüm üretim Türkiye için yapılıyor”

Çadır firmalarından UTS Üst Yöneticisi Ahmed Osman Butt ise kışlık çadırların üretimlerinin daha uzun sürdüğünü belirterek, bu sebeple diğer çadırlarda 500 olan günlük üretimin kışlık çadırlarda 200’e düştüğünü kaydetti.

Butt, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm üretimlerini tamamen Türkiye için ayırdıklarını vurgulayarak, “Türk kardeşlerimiz için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.” dedi.

AA

Read Previous

Eski başbakan Zaev, Alternativa Genel Başkanı Gashi ile görüştü

Read Next

BHRT’den depremzedeler için yardım kampanyası