Dünyanın Gözü G20’de

Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB’yi buluşturan G20 liderlerinin 10’uncu toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde 15-16 Kasım’da Antalya’da gerçekleştirilecek. Zirvenin resmi açılışı, ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Kasım’daki açılış konuşmasıyla başlayacak.

Küresel ekonomik sorunların çözümünde en önemli platformlardan biri sayılan, dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB’yi buluşturan Group of 20 (G20-20 Grubu) liderlerinin 10’uncu toplantısı, 15-16 Kasım’da Antalya’da gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin G20 dönem başkanlığı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek zirvede, küresel ekonomi, diplomasi ve siyasi konular detaylı şekilde ele alınacak.

G20 Liderler Zirvesi’nde ekonominin ardından en önemli gündem maddelerinden biri terör ve mülteci sorunları olacak. Bu çerçevede, Suriye’deki iç savaş ve bu ülke kaynaklı mülteci sorunu dünyaya yön veren liderlerin bir araya geldiği toplantıda, kapsamlı olarak ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 kapsamında bütün liderlerle ortak oturumlarda bir araya gelecek.

Antalya’daki zirveye, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderleri katılacak.
Ev sahibi ülke, özel olarak üye olmayan ülkeleri de zirveye davet edebiliyor. Antalya’da yapılacak zirveye ve diğer G20 faaliyetlerine Azerbaycan da davet edildi.
Öte yandan, daimi davetli olarak İspanya, küresel finans merkezlerinden biri olması nedeniyle Singapur, ASEAN Dönem Başkanı sıfatıyla Malezya, Afrika Birliği Dönem Başkanı sıfatıyla Zimbabwe, NEPAD Dönem Başkanı sıfatıyla Senegal de zirvede bulunacak.

Zirve dolayısıyla ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron gibi dünyanın büyük güçlerinin başındaki isimlerin Antalya’ya gelmesi bekleniyor.

338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu’nda 180’in üzerinde sandalye kazanarak tarihi bir zafere imza atan 43 yaşındaki Justin Trudeau da zirve kapsamında Antalya’ya gelecek.

zirve 2

G20 Liderler Zirvesi, iş adamı Fikret Öztürk’ün sahibi olduğu ve geçen yıl hizmete giren Regnum Carya Golf&Resort Otel’de yapılacak.

Zirvenin resmi açılışı, ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Kasım’daki açılış konuşmasıyla başlayacak.
G20 üyesi ülkelerin liderleri daha sonra aile fotoğrafı çektirecek.

G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Belek, “yüksek güvenlikli bölge” ilan edildi. Zirvede gerek Antalya’daki güvenlik birimleri gerekse Emniyet Genel Müdürlüğünce sağlanacak toplam 11 bini polis, kalanı da jandarmadan oluşan 12 bin güvenlik personeli görev yapacak.

Sağlık Bakanlığı, bütün heyetler için en az bir sağlık ekibi görevlendirdi; Antalya’daki bir hava ambulansına ilave olarak iki hava ambulansı daha tahsis etti.
Karayolları Genel Müdürlüğü, güzergahın tamamında köprülü kavşaklar, alt ve üst geçitler, yollar ve peyzaj düzenlemeleri gerçekleştirdi.
Bölgede telefon, internet ve elektrik sorunu yaşanmaması için gerekli güçlendirme yapıldı.

Antalya’nın en lüks otellerinden biri gösterilen Mardan Palace’taki odaların tamamı, zirvenin yapılacağı 3 gün boyunca Suudi misafirlere ait olacak.
Suudi Arabistan Kralı Selman, geceliği 15 bin avro olan Royal Suit Villa’da konaklayacak. Kral Selman’ın Mardan Palace’ta yürüyeceği yollar için özel kırmızı halılar dokutuldu.

Düden Şelalesi’nin denize dökülen bölümü ışıklandırılarak özellikle akşam saatlerinde Antalya’ya gelen dünya liderleri ve her yıl şehri ziyaret eden milyonlarca turist, görsel bir şölenle karşılanacak.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

AA’nın resmi açılışı

Read Next

Mecliste İlk Olarak Hükümet Yasa Tasarısının Onaylanması Bekleniyor

One Comment

  • First of all, thank you for your post. baccarat online Your posts are neatly organized with the information I want, so there are plenty of resources to reference. I bookmark this site and will find your posts frequently in the future. Thanks again ^^

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *