Dünyadan Rusya’ya kınama

BMGK, NATO, Avrupa Birliği, AGİT ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri müdahaleyi kınadı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin çoğu, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri müdahaleyi şiddetle kınayarak bunu, “uluslararası hukuka ve BM ilkelerine saygısızlık” olarak nitelendirdi.

New York’ta, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın talebiyle ikinci defa toplanan BMGK üyeleri, toplantının başladığı anlarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas bölgesine askeri operasyon başlatmasına tepki göstererek operasyonun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlatmasının ardından bir açıklama yayımladı.

NATO, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararını kınadı

Rusya’nın sayısız sivilin hayatını tehlikeye attığına işaret eden Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sorumsuz ve sebepsiz saldırısını şiddetle kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Rusya’nın uyarılara ve diplomasi çağrılarına rağmen bir kez daha egemen ve bağımsız bir ülkeye karşı saldırganlık yolunu seçtiğini belirtti.

Rusya’nın saldırısının “uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve Avrupa-Atlantik güvenliğine ciddi bir tehdit” olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, “Rusya’yı askeri harekatı derhal durdurmaya, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya çağırıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, korkunç zamanda Ukrayna halkının yanında olduklarına, NATO müttefiklerinin Rusya’nın saldırgan eylemlerinin sonuçlarını ele almak için bir araya geleceğine işaret ederek, “NATO, tüm müttefikleri korumak ve savunmak için gereken her şeyi yapacaktır.” ifadesini kullandı.

AB’den Putin’e çağrı: Bu savaşı derhal durdurun

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ise sosyal medya mesajında, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy​​​​​​​ ile telefon görüşmesi yaptığını, Ukrayna ile dayanışma mesajı verdiğini bildirdi.

AB'den Rusya'ya, Ukrayna ile olası çatışma durumunda 'sert yaptırım' uyarısı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı askeri müdahalesini en kuvvetli şekilde kınadığını yineleyen Michel, bugün hem AB Liderler Zirvesi’nin yapılacağını hem de G7 liderlerinin görüşeceğini aktardı.

Michel, bu toplantılarda Rusya’nın yasa dışı eylemlerine karşı yeni adımların görüşüleceğini belirterek “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bu savaşı derhal durdurma çağrısında bulunuyorum.” ifadesini kullandı.

AGİT

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yapılan yazılı açıklamada, AGİT Dönem Başkanı ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ve AGİT Genel Sekreteri Helga Schmid’ın ortak açıklamasına yer verildi.

Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatını şiddetle kınıyoruz. Ukrayna’ya yönelik bu saldırı, milyonlarca insanın hayatını ciddi bir şekilde tehlikeye attığı gibi uluslararası hukuk ve Rusya’nın taahhütlerinin ihlali anlamına geliyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Tüm askeri faaliyetlerin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.” görüşü paylaşıldı.

“Şiddetle kınıyoruz”

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ortak açıklamada da bulundu.

AB: Rusya'ya yönelik yaptırımlar enerjiyi de içerecek

Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik gayrimeşru saldırısını şiddetle kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna’da masum kadın, erkek ve çocukların sebepsiz bir saldırıya uğradığı ve hayatları için korku duyduklarına işaret edilen açıklamada, “Kremlin’i sorumlu tutacağız.” değerlendirmesinde bulunuldu.

AB, Rusya’ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor

Michel ve Von der Leyen’in ortak açıklamasında da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik “eşi görülmemiş saldırganlığı”nın en kuvvetli şekilde kınandığı belirtilen açıklamada, Rusya’ya, derhal saldırganlığı durdurması ve askerlerini çekmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada, bugün ilerleyen saatlerde AB Liderler Zirvesi’nin acil ve olağanüstü toplanacağı hatırlatılarak, “liderlerin bu eylemi için Rusya’ya ağır ve ciddi sonuçları olacak yeni yaptırımları” ele alacağı belirtildi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’in Komisyon tarafından son şekli hazırlanan yaptırım paketini zirve toplantısında liderlere sunacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Ukrayna’daki can kayıplarından üzüntü duyulduğu, AB’nin acil insani yardıma hazır olduğu bildirildi.

AB, Ukrayna’ya desteğini yineleyerek siyasi, mali ve insani yardımların süreceğini vurguladı.

Hollanda

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine askeri operasyon başlatan Rusya’ya tepki gösterdi.

Hollanda'da sahtekarlıkla suçlanan mağdur aileler Başbakan Mark Rutte'ye karşı dava açtı

Başbakan Rutte, “Hollanda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını şiddetle kınıyor. AB, NATO ve diğer müttefiklerle yakın temas halindeyiz. Düşüncelerimiz Ukrayna halkıyla.” ifadelerini kullandı.

Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu, hiçbir şekilde haklı çıkarılamaz.” ifadesine yer verdi.

Almanya, Rus birliklerinin Ukrayna sınırından çekilmelerini iyiye işaret olarak görüyor

Almanya’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu “kaba eylemi”ni en sert bir şekilde kınadığını ifade eden Scholz, Ukrayna’daki insanlarla dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Scholz, Rusya’ya askeri harekatı derhal durma çağırısında bulunarak, “G7, Avrupa Birliği ve NATO kapsamında yakın koordinasyon içinde olacağız. Ukrayna için korkunç bir gün ve Avrupa için kara bir gündür.” değerlendirmesinde bulundu.

Avusturya

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer da Rusya’nın askeri müdahalesini kınadı.

Avusturya’da yeni başbakan, İçişleri Bakanı Karl Nehammer oldu

Nehammer, ülkesinin bu zor süreçte Ukrayna’nın yanında olduğunu belirterek, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik bu yeni saldırı cevapsız kalmayacaktır.” dedi.

Çekya

Çekya Başbakanı Petr Fiala ve Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky de yaptıkları açıklamada, Rus askeri müdahalesine tepki gösterdi.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Ukrayna’daki korkunç olaylar nedeniyle dehşete düştüğünü ve sonraki adımları görüşmek üzere Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

İngiltere: Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararı uluslararası hukukun ihlalidir

Başbakan Johnson, “Putin, Ukrayna’ya yönelik bu sebepsiz saldırıyı başlatarak kan dökme ve yıkım yolunu seçti. İngiltere ve müttefiklerimiz kararlı şekilde yanıt verecektir.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da Putin’in Ukrayna halkına karşı başlattığı korkunç ve sebepsiz saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, “Ukrayna’nın yanındayız ve bu korkunç saldırganlığa yanıt vermek için uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışacağız.” görüşünü paylaştı.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney de ülkesinin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi acil toplantısında Rusya’nın askeri operasyon başlatma kararını kınadığını vurgulayarak, Konsey üyelerini, “sorumlulukları üstlenmeye ve bu saldırganlık eylemi hakkında mümkün olan en güçlü şekilde konuşmaya” çağırdı.

Read Previous

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri: Rusya’nın 5 uçağı ve 1 helikopteri vuruldu

Read Next

Zelenskiy, dünya liderlerini Putin’e yaptırım uygulamaya çağırdı