Dünya Bankası: Makedonya’nın AB ülkeleri seviyesine ulaşması için 70 yıl gerekiyor

Dünya Bankası tarafından yayınlanan Makedonya analizinde, ülkenin AB ülkeleri seviyesine ulaşması için 70 yıl gerektiği belirtildi.

Dünya Bankası’nın yayınladığı analize göre, Makedonya ekonomisi 2000 yılından bu yana % 2.8’lik bir ortalama büyümeye sahip. Buna göre AB üyeleri seviyesine ulaşmak için 70 yıl gerekiyor. Dünya Bankası analizine göre,% 5 büyüme ile gidilirse dahi AB üyeleri seviyesine ulaşmak 30 yıl sürecek.

Makedonya Cumhuriyeti’nin istikrarlı bir ekonomik ortam ve AB’ye yaklaştırılması için yapılması gereken çok şey var. Uzun süredir devam eden siyasi kriz sonrasında ilk ivme işaretlerine rağmen, ülkenin ekonomik ortamı hala zor.

Başbakan Zoran Zaev, 2019’un ilk çeyreğinde ekonominin önemli ölçüde büyümesini bekliyor. Ekim ayında 2017 ve 2018’e kıyasla bir düşüş gözlendiğini söylerken, “Beklentilerimiz, devletteki toplam vergi tahsilatında aylık bazda yüzde 4, 5 ve yüzde 6’ya kadar büyümenin yanı sıra sağlık ve bağış gibi sosyal katkıların da yüzde 15-24’lük bir artış göstermesiydi” ifadelerini kullandı.

Başbakan Zaev, gelecek haziran ayının iş dünyası için faydalarından yararlanılması gereken bir balayı olağını söyledi.

 

 

TV21

Read Previous

Kosova’da savcılara ek ödenek yapılacak

Read Next

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün en küçük şehidi uğurlandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *